• Kjo faqe përdor cookies. Duke vazhduar të përdorim këtë faqe, ju jeni duke rënë dakord me përdorimin tonë të cookies. LEXO ME SHUME

Fjalë të çuditshme...

Exp

Administrator
Fjala zhaponè nuk ekziston në fjalorin e gjuhës shqipe, por megjithatë përdoret në to folur.
Iu referohet bluzave pa mëngë. E ka orgjinën nga fjala frënge japonais (lexohet zhaponè) dhe që do të thotë, japonez, dhe e mori kuptim edhe për rrobat e tilla pasi japonezët kishin të tilla rroba.

Poshnjari

Administrator
Staff member
Por ajo që më bëri më shumë përshtypje është se të paktën fjalori shqip mund ta referonte se fjala zhapone është një fjalë e huazuar nga frëngjishtja.

Exp

Administrator
Fjala lajthis/ lajthit është e çuditshme pasi duket sikur e ka orgjinën nga lajthitë, dhe çfarë lidhje kanë lajthitë me të gabuarit askush nuk e di...
.
..
në fakt etimologjia e kësaj fjale çuditërisht vjen nga greqishtja nga folja lanthano (λανθάνω -gaboj)

Fjala lajthis është e çuditshme pasi duket sikur e ka orgjinën nga lajthitë, dhe çfarë lidhje kanë lajthitë me të gabuarit askush nuk e di...
Kurse unë mendoj të kundërtën. Lajthia është e mirë dhe ai që e ka provuar i pari ka ngelur pa fjalë. Dhe kanë pyetur: po ky ç'pati?
Lëre do ketë shtuar ndonjë tjetër lajthiti.
Dhe kështu ka ngelur lajthi. :rofl2:

Exp

Administrator
Fjala dialektore mollois (me theksin tek i-ja) do të thotë tregoj. Shembull. -Hajde të të mollois.
Dihet që shumë fjalë të huaja pasi janë futur në gjuhën shqipe janë shkuar.
Kjo fjalë vjen nga fjala greke (μολοώ/ moloo' shkurtim i ομολογώ/ omologo') që do të thotë tregoj, dëshmoj.

Edhe pse është fjalë shuuumë e vjetëruar ka ende plaka që e përdorin kur kanë diçka që ja vlen të thuhet. :talking:

Poshnjari

Administrator
Staff member
Fjala dialektore mollois (me theksin tek i-ja) do të thotë tregoj. Shembull. -Hajde të të mollois.
Dihet që shumë fjalë të huaja pasi janë futur në gjuhën shqipe janë shkuar.
Kjo fjalë vjen nga fjala greke (μολοώ/ moloo' shkurtim i ομολογώ/ omologo') që do të thotë tregoj, dëshmoj.

Edhe pse është fjalë shuuumë e vjetëruar ka ende plaka që e përdorin kur kanë diçka që ja vlen të thuhet. :talking:
Kisha hapur një kategori për fjalore dialektor, do ishte mirë ta zhvendosje atje këtë