• Kjo faqe përdor cookies. Duke vazhduar të përdorim këtë faqe, ju jeni duke rënë dakord me përdorimin tonë të cookies. LEXO ME SHUME

Ça thuhet vërdallë

Shefi

Administrator
Në këtë teme do shtojmë biseda dhe opinione të ndryshme për tema interesante
Ky është një diskutim për korrektësinë politike (Political Correctness). Kjo gjë nuk e ka kapur Shqipërinë
por po kthehet sëmundja e botës së lirë perëndimore, ku për një gjysëm fjale apo një keqkuptim
mund të akuzohesh sikur të jesh armiku numër një. Ky diskutim edhe më ka rëndësi pasi është i ftuar Jordan Peterson.
Normale që ne absolutisht që jemi kundra korrektësisë politike, pasi ka vetëm fjalë të lirë dhe jo gjuhë urrejtjeje.

Shefi

Administrator
Edhe pse TEDx Talks filloi si një platformë mjaft interesante është ndikuar nga shumë politika negative të majta dhe i ka
rënë mjaft kredibiliteti, nuk ka ngelur qen dhe mace pa e bërë një fjalim atje. Megjithatë aty ka dhe fjalime interesante dhe me vlerë
Psh. ky fjalimi këtu flet për Astroturfing (që vjen nga fjala astroturf = bar artificial) që ka si qëllim tju manipulojë
dhe t'ju ndyshojë opinionin/mendimin për diçka të caktuar. Dhe kjo vjen e kamufluar, dhe nuk kuptohet që është një mesazh i sponsorizuar
nga një entitet politik, fetar, ideologjik etj.

Shefi

Administrator
Siç e dinë mirë ca, shefi është prej shumë vitesh ndjekës i UFC (arteve marciale të kombinuara). Shpresojmë që dhe Ilir Latifi të ketë mundësi të ndeshet për titullin kampion pasi që nga debuti i tij i parë që përveç fuqisë dhe zemrës nga ana teknike ishte mjaft dobët tani mund të themi me plot gojë që është një konkurrent i denjë për titullin kampion. Më poshtë keni një bisedë të Joe Rogan me Georges St-Pierre, kampionin kanadez dhe pjesë historike në UFC.

Shefi

Administrator
Një dokumentar që e kam parë kohë më parë, për orën biologjike të njeriut. [Nuk duhet humbur]

Shefi

Administrator
Ne videon siper shpegohet edhe fenomeni Millennial whoop (britma e mijevjecarit)
dhe kjo eshte arsyeja kryesore pse te gjitha kenget pop ngjajne me njera-tjetren
me pak fjale te gjithe ne nje vrime i bien fyellit.
millennial-whoop-key-of-c.jpg

ketu keni ca shembuj

Shefi

Administrator
Nje bisede interesante me biznesmenin Peter Schiff, bisede per pagesen minimale, punesimin, bitcoin, arin etj.

Shefi

Administrator
Kujt do i vinte mendja që një nga intervistat më të mira të Xhordan Peterson do ishte me doktorin Mehmet Oz.