Llojet e makinave

Exp

Kalorës
Në listën e databazave të ndryshme që janë krijuar këtu, duhet krijuar edhe një për atë të makinave. Jo vetëm për ata që interesohen për car shopping (psonisje makinash) por edhe për njohuri të përgjithshme makinash. Me atë rast po postoj disa modele të modeleve më të njohura të makinave japoneze që kanë pushtuar botën Honda dhe Toyota.

honda-civic.jpg

Honda Civic

honda-accord.jpg

Honda Accord

honda-cr-v.jpg

Honda CR-V

toyota-corolla.jpg

Toyoto Corrolla

toyota-camry.jpg

Toyota Camry

toyota-prius.jpg

Toyota Prius
 
Më e preferuara e imja është TOYOTA C-HR ose si njihet ndryshe Toyota hybrid range.

Makinat Toyota me përjashtim të Toyota Yaris, janë makinat më të mira të treg. The best money can buy. Dmth vlera më e mirë që merr për paratë shë shpenzon. Ndërsa përsa i përket makinave hibride do të thoja se në teori janë mirë por realisht nuk besoj se ja vjen.
Në radhë të parë ka dy sisteme pasi është hibride punon edhe me benzinë edhe me bateri që jo vetëm iu shton kompleksitetin, që nëse ke një difekt nesër do gjesh belanë për ta rregulluar dhe thjesht ke më shumë për të paguar, por gjithashtu është më e rëndë si makinë që do të thotë që do harxhosh më shumë karburant.
Në radhë të dytë një makinë hibride ka kuptim kur ke një makinë të tipit Toyota Prius e cila është makina më e mirë me bateri që ekziton, e cila është veturë, praktike, e lehtë etj. Këtë gjë nuk besoj se ka shumë kuptim tek makinat e ngritura tip fuoristradë, pasi kur merr një makinë të tillë ajo do jetë më e rëndë vetë nga struktura, nëse e merr hibride pesha shtohet, dhe fundja nuk është se ke ndonjë kursim të madh tek këto tip makinash siç është te Prius.
 
Back
Top