• Kjo faqe përdor cookies. Duke vazhduar të përdorim këtë faqe, ju jeni duke rënë dakord me përdorimin tonë të cookies. LEXO ME SHUME

Nderron jete Stephen Hawking

Universal

Active Member
#1
Fizikani i njohur botëror, Stephen Hawking, ka vdekur sot në moshën 76-vjeçare.
Mediat raportojnë se Hawking ka vdekur në shtëpinë e tij në Kembrixh, në orët e para të së mërkurës.
Në moshën 22-vjeçare, Hawking i ishin dhënë vetëm disa vite jetë, pasi ishte diagnostikuar me një formë të rrallë të sëmundjes së qelizave nervore. Sëmundja e kishte lënë atë të paralizuar dhe në pamundësi për të folur, përveç me një sintetizues të zërit.
Shkencëtari britanik ka qenë i njohur për punën e tij me vrimat e zeza dhe relativitetin. Ai ka shkruar disa libra shkencorë, përfshirë “Një histori e shkurtër e kohës”.


Source:https://telegrafi.com/stephen-hawking-vdes-ne-moshen-76-vjecare/
 

Exp

Administrator
#2
Ky ka qene nje nga njerezit me inteligjente ne bote, por semundja e penalizoi. Edhe pse ndonjehere astrofizikantet, duket sikur bejne fantashkence, ishte fatkeqesi qe pikerisht ky person te pengohej nga semundja.
 

Universal

Active Member
#3
Edhe pse me nje semundje te rende arriti te jete nje nder mendjet me te medha ne bote dhe do mbahet mend per dekata te tera..