Sindikata e jutuberave

Exp

Kalorës
The Youtubers Union - Fair Tube
Është krijuar një sindikatë jutuberash në Evropë nja 50mijë kanale dhe po kërkojë të drejtat e tyre për çështje të ndryshme si psh demonetizimi, derankimi, çështjet e të drejtave të autorit etj....
Dhe nëse jutubi nuk fillon negociata deri në fund të gushtit do të shkojnë në gjyq.
 
Sesi do vejë ky muhabet nuk i dihet. Mund të marrë si për mirë edhe për keq. Edhe pse mesatarja e fitimeve për çdo jutuber të këtij grupi llogaritet tek 17mijë në vit, efektet e kësaj do jenë për të gjithë platformën.
Jutube prej kohe ka filluar të përzërë me mijëra llogari nga programi monetizues, dhe mund të shfrytëzojë rastin për të hequr akoma më shumë. Prandaj dhe shumë njerëz po ankohen për rëniet e fitimeve o @Dr_Luka .
Janë më shumë se 65milionë llogari por vetëm 40mijë llogari prej tyre marrin shumicën e fitimeve pasi ato kanë trafikun më të madh. Jutubi po i derankon të gjithë, (një jutuber i pavarur është si peshku pa ujë), sepse po ngrihen me pahir kanalet televizive etj.
Po të shtojmë dhe politikën ekstreme majtise që gugëll dhe jutube kanë përqafuar 10-15 vitet e fundit, e komplikojnë edhe më shumë muhabetin.
 
Sesi do vejë ky muhabet nuk i dihet. Mund të marrë si për mirë edhe për keq. Edhe pse mesatarja e fitimeve për çdo jutuber të këtij grupi llogaritet tek 17mijë në vit, efektet e kësaj do jenë për të gjithë platformën.
Jutube prej kohe ka filluar të përzërë me mijëra llogari nga programi monetizues, dhe mund të shfrytëzojë rastin për të hequr akoma më shumë. Prandaj dhe shumë njerëz po ankohen për rëniet e fitimeve o @Dr_Luka .
Janë më shumë se 65milionë llogari por vetëm 40mijë llogari prej tyre marrin shumicën e fitimeve pasi ato kanë trafikun më të madh. Jutubi po i derankon të gjithë, (një jutuber i pavarur është si peshku pa ujë), sepse po ngrihen me pahir kanalet televizive etj.
Po të shtojmë dhe politikën ekstreme majtise që gugëll dhe jutube kanë përqafuar 10-15 vitet e fundit, e komplikojnë edhe më shumë muhabetin.
Interesante e gjithë kjo. Urojmë të dalë ndonjë gjë e mirë.
 
Kemi ndonjë të re nga kjo?
Bah, s'besoj! Ata kanë një ushtri me avokatë dhe male me para.
Është pothuajse e pamundur të bësh gjë. Vetëm në rang shteti mund t'i nënshtrosh disi, por edhe ashtu nuk është aq e lehtë.
Mënyra më e mirë është që fb, tuiter, wiki, etj t'i bllokosh në rank shteti se ndryshe nuk marrin vesh ata. Jo vetëm kaq por janë rrezik kombëtar.
Thjesht imagjino jutubi i fshin videot, guglli manipulon rezultatet dhe tuiteri e bllokon fare presidentin e shtetit më të fuqishëm në botë!
Ndërkohë terroristë dhe agjentë nga gjithë bota janë atje për qejf. FB dhe TW nuk janë gjë tjetër veçse vegla të dip stejt, për përgjim dhe manipulim dhe duhet të rrish sa më larg prej tyre. Gjithashtu instagrami është bërë shumë i rrezikshëm pasi tani me rregulloren e re thonë se kanë të drejtë të të regjistrojnë dhe përgjojnë si të kenë qejf ata.
 
Kemi ndonjë të re nga kjo?
kot nuk u kujtove ti, e paskan bërë sindikatën të ligjshme, të shohim nëse do nxjerrin gjë në dritë.
por dhe mund të kenë ca sukses dhe do dëgjohen kërkesat e tyre, se janë nga Gjermania
do të ketë kufizime gjithsesi.

Ja për këto problemet dhe gabimet ''teknike'' kanë bërë kërkesa dhe ca rregullime.
-për mos dhënien e njoftimeve të abonuarve në një kanal
-rregullore trasparente me specifike
-lloji i videove që nuk lejohet
-demonitizimet dhe kontaktimi me ta
-të mos jenë vendimet arbritare
etj etj

kanë bërë ca gjëra por janë shumë larg asaj që duhet bërë...

 
Back
Top