5 mënyra të thjeshta për të siguruar webfaqen WordPress

hostinkos

Ushtar fillestar
Derisa ofruesi i web hosting luan një rol shumë të rëndësishëm në mbajtjen e faqes tuaj të internetit të sigurt, ka masa që mund të merrni gjithashtu për të mbrojtur webfaqen tuaj nga hakerat dhe surprizat e pakëndëshme.

Meqenëse shumë nga klientët tanë po përdorin WordPress, ne e bëmë këtë postim më afër kësaj platforme, por këshillat dhe parimet janë të zbatueshme për të gjitha faqet e internetit dhe platformat.

1. Mbani të azhurnuara bërthamen e WordPress-it dhe shtojcat (plugins)
Të gjithë shitësit dhe ofruesit e programeve përpiqen t’i bëjnë produktet e tyre më të sigurta dhe ata punojnë vazhdimisht për të përmirësuar kodin e tyre dhe për të mbyllur çdo vrimë sigurie. Prandaj, është shumë e zakonshme që të lëshohet një version i ri i produktit çdo dy muaj.

Për të qëndruar në sinkron dhe për të përfituar nga rregullimet më të fundit, duhet gjithashtu të mbani të azhurnuar platformën WordPress ashtu edhe shtojcat e palës së tretë që keni instaluar. Është shumë e lehtë për tu bërë dhe gjithçka që duhet të bësh është të identifikohesh në panelin e WordPress-it dhe të zgjedhësh UPDATES nga menyja e majtë dhe më pas të zgjedhësh komponentët që dëshiron të azhurnosh.

2. Instaloni vetëm shtojcat e WordPress-it që mund t’ju besoni
Shtojcat janë një tipar i shkëlqyeshëm i WordPress por në të njëjtën kohë duhet të keni shumë kujdes. Instalimi i shtojcave që nuk janë nga burime të besueshme mund ta bëjë uebfaqen tuaj më të prekshme nga hakerat "me lejen tuaj"! Qasja më e mirë është të:
  • Instaloni shtojcat vetëm kur nuk mund të bëni diçka me kod
  • Instaloni shtojca që kanë vlerësime të mjaftueshme (lexoni vlerësimet para instalimit)
  • Asnjëherë mos shtoni emrin tuaj të përdoruesit, fjalëkalimin ose kredencialet tuaja të WordPress në shtojcë
  • Kërkoni në internet për çdo vlerësim negativ në lidhje me zhvilluesin e shtojcës
  • Kur është e aplikueshme, preferoni shtojca të paguara që kanë siguri më të mirë se shtojcat falas
3. Mbani kompjuterin tuaj të mbrojtur dhe softuerin të azhurnuar
Meqenëse i qaseni WordPress nga PC-ja juaj, sigurohuni që softueri i kompjuterit tuaj është i azhurnuar dhe se keni një zgjidhje të mirë antivirus (dhe të azhurnuar). Ajo që ndodh në shumë raste është se ndërsa WordPress është krejtësisht i sigurt, malware që ekzekutohet në PC ‘mbledh’ kredencialet dhe ua dërgon hakerave pa e kuptuar ju.

4. Përdorni fjalëkalime ‘të forta’
Duket si një këshillë e vjetër, por megjithatë shumë njerëz ende përdorin fjalëkalime të lehta për faqet e tyre të internetit. Si administrator i WordPress duhet të krijoni fjalëkalime të forta për të gjithë përdoruesit e WordPress (administratorin, autorët dhe kontribuesit) por edhe për të gjithë përdoruesit e sistemit WordPress (përdoruesi i bazës së të dhënave).

5. Skanoni uebfaqen tuaj për malware dhe çështje të tjera të sigurisë
Hakerat janë bërë shumë inteligjent ditët e sotme dhe kur ata sulmojnë një faqe interneti ata futin kod në faqet që ato shfaqen vetëm te lloji i caktuar i përdoruesit (dmth. jo administratorët) ose në një gamë të caktuar të IP-ve (p.sh. në vende të veçanta) ose vetëm në bot (search engine crawlers). Rezultati përfundimtar është që përdoruesit normal ose ju mund të mos e kuptoni që faqja e internetit është hakuar.
 
Si mund të kuptojmë një shtojcë shkakton probleme apo është e pabesueshme?
 
Si mund të kuptojmë një shtojcë shkakton probleme apo është e pabesueshme?
Exp,
Pika e dytë e artikullit po tregon që për me kuptu a shkakton një shtojcë probleme apo që nuk ëshe e sigurt duhet:

- Instaloni shtojca që kanë vlerësime të mjaftueshme (lexoni vlerësimet para instalimit) - D.m.th. Aty ku e shkarkoni shtojcën me i lexu komentet e atyre që e kanë instaluar atë para teje

- Kërkoni në internet për çdo vlerësim negativ në lidhje me zhvilluesin e shtojcës - Pra, me hulumtu në Google në lidhje me atë shtojcë.

Ndërsa, për me kuptu që a po shkakton një shtojcë probleme në rastin tënd konkret, ndoshta e vetmja mënyrë është ta bëni atë Disable dhe ta kontrolloni performancën a webfaqes a po ndryshon diçka. Mund të përdorni vegla të veçanta për ta matur perfomancën para dhe pas.
 
Exp,
Pika e dytë e artikullit po tregon që për me kuptu a shkakton një shtojcë probleme apo që nuk ëshe e sigurt duhet:

- Instaloni shtojca që kanë vlerësime të mjaftueshme (lexoni vlerësimet para instalimit) - D.m.th. Aty ku e shkarkoni shtojcën me i lexu komentet e atyre që e kanë instaluar atë para teje

- Kërkoni në internet për çdo vlerësim negativ në lidhje me zhvilluesin e shtojcës - Pra, me hulumtu në Google në lidhje me atë shtojcë.

Ndërsa, për me kuptu që a po shkakton një shtojcë probleme në rastin tënd konkret, ndoshta e vetmja mënyrë është ta bëni atë Disable dhe ta kontrolloni performancën a webfaqes a po ndryshon diçka. Mund të përdorni vegla të veçanta për ta matur perfomancën para dhe pas.
Okej shumë. Por a ka raste që një shtojcë të krijojë një problem i cili nuk rregullohet edhe pasi e kemi ç'instaluar apo ç'aktivizuar?
 
Okej shumë. Por a ka raste që një shtojcë të krijojë një problem i cili nuk rregullohet edhe pasi e kemi ç'instaluar apo ç'aktivizuar?
Exp,
Sigurisht që ka.

Nëse një shtojcë e keni deaktivizuar, kjo nuk do të thotë që e keni zgjedhur problemin, pasi ta keni aktivizuar atë.

Shtojca duhet të jetë kompatibile (e përshtatshme) së pari me CMS (P.sh Wordpress) e pastaj edhe për temat (ang. themes). Nëse një shtojcë nuk funksionon normalisht i bjen që ajo nuk është kompatibile më njërën nga këto ose dyjat.

Për ta kuptuar nëse shtojca nuk është kompatibile me temen/tempalate tuaj, thjesht mund ta aktivizoni një temë te Wordpress-it që vjen me WordPress (e parainstaluar). Nëse shtojca funksionon si duhet së paku me temen e WordPress-it, atëhere duhet të punoni (në kod) që temën tuaj ta bëni kompatibile me shtojcën.
 
5. Skanoni uebfaqen tuaj për malware dhe çështje të tjera të sigurisë
Hakerat janë bërë shumë inteligjent ditët e sotme dhe kur ata sulmojnë një faqe interneti ata futin kod në faqet që ato shfaqen vetëm te lloji i caktuar i përdoruesit (dmth. jo administratorët) ose në një gamë të caktuar të IP-ve (p.sh. në vende të veçanta) ose vetëm në bot (search engine crawlers). Rezultati përfundimtar është që përdoruesit normal ose ju mund të mos e kuptoni që faqja e internetit është hakuar.
Cilët janë skanuesit më të mirë falas
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top