7 gabimet fillestare që ndoshta po i bëni tani në uebfaqen tuaj

hostinkos

Ushtar fillestar
Pronarët e bizneseve online dhe offline duhet të dinë për rëndësinë e të pasurit një uebfaqe. Sidoqoftë, shanset janë që ju po bëni gabime tani dhe as nuk dini për to.

Në këtë artikull do t’ju tregojmë se çfarë gabimesh mund të bëni dhe si t’i korrigjoni ato. Pa ekspertizë teknike të nevojshme!

#1 – Dizajni kompleks​

Një faqe interneti e suksesshme duhet të jetë e thjeshtë. Nuk ka pse të jetë bie shumë në sy. Në fakt, sa më komplekse është aq më e mundshme të çojë në konfuzion. Qëllimi i dizajnit duhet të jetë të rrisni përvojën e përdoruesit dhe asgjë më shumë.

Ja si të përmirësoni përvojën e përdoruesit:

  • Përqendrohuni në thjeshtësinë
  • Pyesni përdoruesit tuaj se çfarë dëshirojnë të ndryshojnë
  • Vendoseni veten në pozicionin e një përdoruesi
  • Përdorni ngjyrën në mënyrën e duhur. Ngjyra nuk duhet të verbojë kurrë ose ta bëjë të vështirë për të lexuar diçka
  • Kontrolloni navigimin. A është e lehtë të marrësh informacion nga uebfaqja juaj?

#2 – Dizajni trendi​

Problemi me ndjekjen e shumë tendencave të dizajnit është se ato vijnë e shkojnë si era. Ajo që është e popullarizuar tani nuk do të jetë domosdoshmërisht e popullarizuar pas një viti. Ju mund të përdorni trende specifike të dizajnit, por nëse mbështeteni në to, ato do të vjetrohen shpejt.

#3 – Përmbajtja e vjetëruar​

Është tunduese të shkruash shumë përmbajtje dhe të supozosh se ky është fundi i procesit. Përmbajtja duhet të azhurnohet rregullisht në mënyrë që të qëndrojë aktuale me modelin më të fundit. Përmbajtja e vjetër dërgon mesazhin se jeni jashtë biznesit ose ju mungon inovacioni.

#4 – Imazhe me cilësi të ulët​

Imazhet duhet të jenë gjithmonë në HD. Theshtë është minimumi që njerëzit do të presin në këtë kohë. Mos e lini veten të dukeni amator duke mos investuar në imazhe me cilësi më të lartë që mundeni.

#5 – Lidhjet (links) / elementet e thyera​


Ky është një artikull i botuar më parë në blogun e Hostinkos. Vazhdo leximin në blog:
 
Rregulli fundit nga moderatorët:
Edhe kjo është relative pasi ti nëse ke një biznes që ke çfarë të shkruash çfarë do bësh? Apo shkruaj përralla me mbret? 😂
Dr. Lula, ky artikull qenka pikerisht per ty qe mendon keshtu. Prandaj, vazhdo leximin edhe këtë pjese të rendesishme ne vazhdim të cilen e bashkengjita ketu nga nje artikull tjeter: https://hostinkos.com/blog/6-pyetje-te-zakonshme-te-bera-per-seo/

"Shumë biznese të vogla rrallë kanë nevojë të përditësojnë informacionin në uebfaqen e tyre sepse shërbimet që ata ofrojnë nuk ndryshojnë. Në anën tjeter, motorët e kërkimit (si Google) preferojnë t'u ofrojnë përdoruesve të tyre informacion që është i freskët pasi e konsiderojnë atë si më të rëndësishëm. Motorët e kërkimit marrin parasysh datat kur faqet janë publikuar dhe azhurnuar kur i rendisin ato. Nëse keni përmbajtje të vjetër, duhet ta përditësoni herë pas here, edhe nëse është vetëm minimale ose kozmetike..."

Perqendo leximin sidomos te rreshti i fundit.
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top