Uji i distiluar

Shefi

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Për ujin e distiluar ka mendime pro edhe kundra por shkurtimisht ideja është kjo @Julius
Uji ka kripëra minerale, përveç kësaj ka mbetje, klor etj. Kur distilohet uji të gjitha këto ikin.
Është një pajisje matëse TDS meter (total dissolved solids) e cila mat totalin e materjaleve të tretura në ujë.

full


Pra uji i pishëm nuk duhet të ketë një numër total solidesh më shumë se 200.
Zakonisht uji i çezmës është 200 me 300 shto këtu tubacionet, amortizimet etj etj. pra uji nuk është i pijshëm.
TDS-Chart.jpg


Një pyetje që lind është, a duhet pirë uji i Glinës i cili është i pasur me minerale, por ama vetë ata e thonë se personat me probleme në veshka nuk duhet ta pijnë. Kjo gjë më bën të dyshoj dhe të them se nuk duhet pirë, sepse i bie se përderisa veshkat e mia iu rezistojnë gjithë kësaj ngarkese mineralesh dhe janë si filtra nuk paska gjë pra?!
Në natyrë ujë i distiluar është uji i shiut, i cili është përdorur për t'u pirë.

Ata që janë kundra ujit të distiluar thonë se ujit i ikin kripërat minerale, dhe jo vetëm kaq por pirja e ujit shkakton edhe largimin e mineraleve të tjera nga trupi.
Mesa kuptoj unë kjo gjë është e vërtetë dhe sipas atyre që janë pro mineralet e ujit janë inorganikë dhe trupi i njeriut ka nevojë për minerale organikë që merren nga ushqimet. Pra uji i distiluar jo vetëm që nuk të shton solide inorganike, por të pastron trupi nga mbetjet e tjera...

Çfarë thonë disa doktorë për ujin e distiluar, kam shtuar ca si janë në anglisht, pjesën tjetër e ke tek lidhja në fund


Here is what Dr. Teofilio de la Torre
=============================
“Instead of drinking the hard water of springs or the chlorinated water of the cities, it will be to our advantage to drink distilled water . . . to prevent calcification of the body.”

Here is what Dr. Charles McFerrin says…
=============================
“Distilled water is ’empty’ water – a hungry water, a water capable of absorbing body poisons. You have had the experience of trying to use an old post office blotter on the desk. Everybody had used it and it is so full of ink that it will not suck up any more. So it is with a ‘full’ water, a water full of chlorine, aluminum, etc. Such water does not have the capacity of absorbing body impurities.” —Dr. Charles McFerrin, writing in the July 1955 issue of Nature’s Path

Here is what Dr. David C. Kennedy says…
=============================
“Even tap water invariably contains a variety of poisons such as chlorine, chloramine, asbestos, pesticides, fluoride, copper, mercury, and lead. The best way to remove all these contaminants is by distilling.” —David C. Kennedy, D.D.S.:
‘How To Save Your Teeth: Toxic-Free Preventitive Dentistry’

Here is what Dr. Peter A. Lodewick says…
=============================
“The only type of water that seems to be fit for consumption is distilled water, which is water that is absolutely free of any minerals or chemicals. Distilled water is made pure by first being heated to the point of vaporization, so that all of the ‘impurities’ are left behind. Then, the water vapor is condensed. The process results in water that is in its purest form. Distillation is the single most effective method of water purification.” —Peter A.
Lodewick, M.D.:’A Diabetic Doctor Looks at Diabetes’

Here is what Dr. John Christopher says…
============================
“Water is so valuable to the entire system of the human body that it is wise to use only the BEST. Use pure steam distilled water for health and well being.” —Dr. John Christopher, from “Regenerative Diet”

Here is what Frank N. Hepburn, USDA, says…
============================
“There is nothing about distilled water that would make it harmful for the body. It may be helpful to remember that distilled water is the only water
available for crews of Naval vessels at sea.” —Frank N. Hepburn, Chief, Nutrient Data Research Branch, United States Department of Agriculture, Consumer Nutrition Division

Here is what Nick Pavlica says…
============================
“I have been drinking distilled water since 1981, almost half of my life, and given the choice, would not drink any other type of water. I recommend
distilled water to all my friends and relatives and would not do so if I didn’t think it is one of the very healthiest things a person can do. After a full body scan, the doctor told me that I have the cleanest arteries of anyone he has examined of my age. And I have never had a broken bone in my body. (Contrary to quack assertions that calcium and other minerals are “leached” from the body!)” —Nick Pavlica, Director, H2o Labs, Ltd.

 
Rregullimi fundit:
Puna eshte qe njeriu ka nevoje per mikrobe dhe mikro-organizma.

Mu kujtua ajo pjesa nga George Carlin, about germs.

A nevojitet here pas here nje dizinfektim?
Ne menyre absolute, po. Po jo gjithnje.

Nga ana tjeter, mendimet e gjithe eksperteve i marr me dy koqe kripe... sepse ne perendim ekspertet ne shumicen e rasteve paguhen per te nxjerre nje perfundim a priori.

Pastaj, you know... eshte edhe koncepti "lindy" nga N. N Taleb. Nese per mijera vjet paraardhesit tane kane pire uje te padistiluar, nuk besoj se do duhet ta ndryshojme.
 
Puna eshte qe njeriu ka nevoje per mikrobe dhe mikro-organizma.
Po kjo është e vërtetë më thuaj atëherë pse i hidhet klor ujit...

Mu kujtua ajo pjesa nga George Carlin, about germs.

A nevojitet here pas here nje dizinfektim?
Ne menyre absolute, po. Po jo gjithnje.
Me këtë jam dakort por jo gjithnjë them edhe unë.
Nga ana tjeter, mendimet e gjithe eksperteve i marr me dy koqe kripe... sepse ne perendim ekspertet ne shumicen e rasteve paguhen per te nxjerre nje perfundim a priori.
Edhe kjo është e vërtetë prandaj ujin e pijnë me klor njerëzit pasi na bëkërka mirë për dhëmbët :cwl:.
Gjyshërit tanë vdiqën me dhëmbët e tyre ne filluam me mbushje pa mbaruar 8vjeçaren....

Pastaj, you know... eshte edhe koncepti "lindy" nga N. N Taleb. Nese per mijera vjet paraardhesit tane kane pire uje te padistiluar, nuk besoj se do duhet ta ndryshojme.
Në fakt edhe unë kam një teori timen sesi do i bëja gjërat nëse do jetoja 100 vite para apo 1000 vite para dhe shpesh herë më ndihmon të qartësohem por kjo nuk duhet marrë si rregull i artë. Ca shekuj para kishte vdekje të shumta bebesh në Evropë dhe nuk dihej pse. Derisa doli njëri dhe u tha doktorëve të lanin duart përpara çdo lindjeje, të gjithë u tallën me të disa dekada më vonë doli se ajo ishte arsyeja.

Dy pyetje
1. Sipas teje është më e rrezikshme të pish ujë me klor apo ujë të distiluar?
2. Pse uji mineral nuk iu bën mirë atyre me veshka të dobëta?
(por mua nuk më intereson uji i burimit, mbase ai është perfekt
më më intereson uji i çezmës, pasi shumica ujë çezme pinë
dhe ne e dimë mirë sesa i pastër është uji i çezmës dhe se çfarë rrugë bën të arrijë në shtëpinë tonë
çfarë shije ka, sa klor ka për të mos folur fare për dherërat apo ndryshkjet e tubacioneve.)
 
Rregullimi fundit:
Dy pyetje
1. Sipas teje është më e rrezikshme të pish ujë me klor apo ujë të distiluar?

S'e di, s'jam ekspert i ujit

2. Pse uji mineral nuk iu bën mirë atyre me veshka të dobëta?
(por mua nuk më intereson uji i burimit, mbase ai është perfekt
më më intereson uji i çezmës, pasi shumica ujë çezme pinë
dhe ne e dimë mirë sesa i pastër është uji i çezmës dhe se çfarë rrugë bën të arrijë në shtëpinë tonë
çfarë shije ka, sa klor ka për të mos folur fare për dherërat apo ndryshkjet e tubacioneve.)

Kjo me duket se eshte zanafilla e problemit. Nuk e di kush te ka thene qe shumica pijne uje cezme, dhe ku?

Ne Tirane ka plot biznese qe tregtojne uje burimi, me bot (uje Dajti dhe Selite).
Madje shumica qe jetojne ne tr do te te thone dhe sales pitch qe perdorin: Uje Dajti. Uje i pijshem Dajti. Erdhi uji. Me altoparlant. Dy tre here ne dite, te pakten.

Nuk e mbaj mend sa vjet u bene qe s'kam perdorur uje cezme, personalisht. Ujin per te pire, ose e blej, ose e mbush vete, ne Dajt.
Keshtu qe, fillo dhe interesohu per ujin e burimit them une. Se nuk eshte rasti ndryshe.
 
S'e di, s'jam ekspert i ujit



Kjo me duket se eshte zanafilla e problemit. Nuk e di kush te ka thene qe shumica pijne uje cezme, dhe ku?

Ne Tirane ka plot biznese qe tregtojne uje burimi, me bot (uje Dajti dhe Selite).
Madje shumica qe jetojne ne tr do te te thone dhe sales pitch qe perdorin: Uje Dajti. Uje i pijshem Dajti. Erdhi uji. Me altoparlant. Dy tre here ne dite, te pakten.

Nuk e mbaj mend sa vjet u bene qe s'kam perdorur uje cezme, personalisht. Ujin per te pire, ose e blej, ose e mbush vete, ne Dajt.
Keshtu qe, fillo dhe interesohu per ujin e burimit them une. Se nuk eshte rasti ndryshe.
Më shpëtoi dhe nuk përfshiva këtë kategori. Por fakti se uji i Selitës është shumë i lehtë për t'u pirë tregon se ka TDS të ulët, do matur dhe ajo. Dhe që nuk diskutohet se është më i mirë se uji i çezmës.
 
Back
Top