Fëmijë i fatit nga Fatbardha Selami

Dr. Luka

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Fëmijë i fatit poezi nga Fatbardha Selami

Fëmijë i fatit është një poezi nga Fatbardha Selami. Poezia i dedikohet tragjedisë së fëmijë në tërmetin që ndodhi në Haiti më 2010.
Ajo që më bëri përshtypje është edhe fakti që këtë poezi e ka ngritur në youtube Bibloteka Publike e Verias së Greqisë.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
View attachment 1222
Poezi nga Fatbardha Selami: Për një qindarkë
Ç'ja fusin kot me këto poezi këta, të hapin barkun. Nuk e di në kë botë rrojnë por kjo është propagandë. Këta fëmijë me dorë të zezë që thotë kjo, janë në orarin e punës, sepse prindërit e tyre i nxjerrin në rrugë ngaqë dhe vetë nuk janë mësuar me punë dhe në një farë mënyre iu japin atyre një zanat, duke shpresuar tek dhemshuria lëmosha dhe idiotësia e njerëzve. Kam takur dhe folur me "kujdestarë" të këtyre që mund të kenë deri në dhjetë fëmijë të shpërndarë në mënyrë strategjike në semaforë me trafik, që thoshin se ishte biznes me fitim të madh. Madje e kishin studjuar mirë tregun edhe pasi "vilej" mirë një zonë shëtisnin në zona të tjera. Njëri me përvojë më të gjatë ankohej se kishte rënë ca puna dhe njerëzit qenë bërë dorështrënguar dhe nuk e lëshonin paren kollaj, madje tregonte se në Greqi kapte mbi 40mijë dhrahmi në orë...
Punoni ju të tjerët sepse ka zanat e ZANAT!
 
Mjerisht ajo që thuaj është më se e vërtetë. Dhe kjo është një sëmundje e trashëguar ndër shkuj. Nuk varet nga ana ekonomike që mund të ketë dikush, por nga mentaliteti dhe edukata.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Exp

Ja dhe disa tema interesante

Back
Top