Fjala mik!

Prizrenasi

Ushtar fillestar
Pershendetje, kam nevoje per ndihmen tuaj. Me duhet te emeroj nje projekt per mbrojtjen e kafsheve shtepiake te pa strehe dhe jam konfuz me emertim.
  • Miku i jetes
  • Miku jetes
  • Mik i jetes
Cila nga keto eshte me e sakt te perdoret per ti gjeneralizuar kafshet pa i ndare ne gjini?

Per emertim jam inspiruar nga fjala e urte qe thot qeni eshte miku me i mire i njeriut. Por po me konfuzon puna e gjinise sepse mund te thuhet edhe mikja apo mikesha dhe dikush mund te kritikoj per kete!

Faleminderit paraprakisht!
 
Pershendetje, kam nevoje per ndihmen tuaj. Me duhet te emeroj nje projekt per mbrojtjen e kafsheve shtepiake te pa strehe dhe jam konfuz me emertim.
  • Miku i jetes
  • Miku jetes
  • Mik i jetes
Cila nga keto eshte me e sakt te perdoret per ti gjeneralizuar kafshet pa i ndare ne gjini?

Per emertim jam inspiruar nga fjala e urte qe thot qeni eshte miku me i mire i njeriut. Por po me konfuzon puna e gjinise sepse mund te thuhet edhe mikja apo mikesha dhe dikush mund te kritikoj per kete!

Faleminderit paraprakisht!
Mirë se erdhe në këtë forum.
Emërtimi që ke zgjedhur është mëse i sakt. Janë disa fjalë që përdoren në përgjithësi për të dyja gjinitë e njëjta. Kemi fjalët zhapik dhe dhelpër. Këto jo se nuk kanë meshkuj por kështu njihen gjerësisht. Kemi fjalët kalë dhë gomar. Këto janë më të përdorura se fjalët gomaricë dhe pelë.
Madje tani që po shkruaj po përdorë edhe një ndihmës shkrimi që nuk i paska fare këto fjalë. Nejse...
Të kthehemi tek pyetja jote. Në përgjithësi qeni femër njihet si buçe megjithëse kjo i referohet edhe ujkonjës. Ata që duan të kritikojnë do ta bëjnë sido që të jetë puna. Gramatikisht e saktë është qeni është një mik jete, qeni është mik në jetë ose qeni është miku i jetës dhe jo miku jetës pasi keshë merr tjetër kuptim. Është sikur të themi qeni është miku Prizerenasit.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Exp
Pershendetje, kam nevoje per ndihmen tuaj. Me duhet te emeroj nje projekt per mbrojtjen e kafsheve shtepiake te pa strehe dhe jam konfuz me emertim.
  • Miku i jetes
  • Miku jetes
  • Mik i jetes
Cila nga keto eshte me e sakt te perdoret per ti gjeneralizuar kafshet pa i ndare ne gjini?

Per emertim jam inspiruar nga fjala e urte qe thot qeni eshte miku me i mire i njeriut. Por po me konfuzon puna e gjinise sepse mund te thuhet edhe mikja apo mikesha dhe dikush mund te kritikoj per kete!

Faleminderit paraprakisht!
Përshëndetje @Prizrenasi ! Mirë se erdhe në forum.
Ashtu si thotë edhe @Dr. Luka kur flasim në përgjithësi gjithmonë përdorim gjininë mashkullore, prandaj dhe e sakta në këtë rast është
Miku i jetës. Megjithatë nëse do të ndihesh 1000% korrekt dhe që të mos na ofendohen kafshët e gjinisë femërore :D mund ta bësh në shumës.
Miqtë e jetës.

p.s
Për Prizrenin kam dobësi, është një nga qytetet më të mira të shqiptare, dhe ndoshta më i bukuri në ballkan.
 

Ja dhe disa tema interesante

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top