Horologjia

Shefi

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Horologjia (studimi i kohës) është shkenca e matjes së kohës. Dhe në të përfshihen orët, orë muri, orë dore, orët e diellit, orët me rërë, kronometrat, orët atomike etj. Dhe meqë po flisnim për orët para nja dy ditësh gjeta këtë Rolex Daytona në ebay, dhe nuk më nevrikosi fakti që bënte 20 mijë dollarë por që kërkonin 50$ për shipping:oh:
wallpaper_cosmograph_daytona_m116503-0004_1280x768.jpg

e vendosa nuk do ta blej nga inati:emo:
 
Dhe meqë ra fjala gjeta njërin që ka një koleksion orësh që kushedi sesa miliona vlen.


 
s-l1600.jpg

IWC SCHAFFHAUSEN PORTUGUESE PERPETUAL CALENDAR IW503202 18K

Ja këtë orë do shefi o @Dr_Luka e cila jo vetëm që është 17 mijë por mbi të gjitha ka free shipping.:movember::hearteyes:
Për mendimin tim IWC (International Watch Company) është 100 herë më e mirë se Rolex.
 
Po nejse te flasim për peshqit që mund të hamë...

Kjo këtu është një Citizen ca0467-11h orë sportive dhe moderne
20180528_185104.jpg


 
Si të përdorim Unazën Rrotulluese (ROTATING BEZEL).
Shumë orë sportive kanë një unazë sipër e cila mund të jetë e rrotullueshme ose jo.
Normalisht unazat e rrotullueshme ju japin një opsion më shumë përdorimi.
Zakonisht këto orë janë ose quhen orë polumbari (diving watches). Më poshtë mund të merrni
një ide sesi mund ta përdoni këtë opsion nëse ora juaj ka unazë rrotulluese.
 
Çfarë janë orët Echo-Drive. Orët Echo-Drive janë orë që funksiojnë me energji diellore apo dritë artificiale.
Në marka të tjera si psh. Seiko këto lloj orësh quhen Solar.
 
Po ska si gomari yt...:cwl:
20170409_145309i.jpg

(Hugo Boss Chronograph Stainless Steel Bracelet 1513183)
 
Rregullimi fundit:
Edhe pse Rolex është një nga markat më të njohura kjo nuk do të thotë se është njëshi në fushën e orëve.
Dy kompani njësh janë IWC (International Watch Company) dhe Lange & Sohne.

IWC Portuguese Perpetual Calendar Hemisphere Moonphase $31,200.00
IWC Portuguese Perpetual Calendar Hemisphere Moonphase Rose Gold IW503202-US $31,200.00.jpg

A Lange & Sohne Saxonia Moon Phase Silver Dial $29,600.00

A Lange & Sohne Saxonia Moon Phase Silver Dial Automatic Men's Watch-$29,600.00.jpg
 
Edhe pse Rolex është një nga markat më të njohura kjo nuk do të thotë se është njëshi në fushën e orëve.
Dy kompani njësh janë IWC (International Watch Company) dhe Lange & Sohne.

IWC Portuguese Perpetual Calendar Hemisphere Moonphase $31,200.00
View attachment 408
A Lange & Sohne Saxonia Moon Phase Silver Dial $29,600.00

View attachment 409
:hmm: Diçka nuk kuptoj. Çfarë e bënë një orë kaq të shtrenjtë? Nuk po flasim për mijëra, por me miliona dollarë.
 
madje po ta shikosh ka një presje dhe një pikë. presja është për të ndarë numrat kur kalojnë 3 shifra dhe pika është për qindarkat.
dhe ky në fakt është problem edhe në programet si excel etj dhe kur bëhet instalimi sistemi operativ të kërkon formatin e shifrave dhe të datave
ngaqë në Evropë përdoren anasjelltas
 
Back
Top