Sugjerim-Ndihme

Nina

Ushtar fillestar
Pershendetje te gjitheve!
Jam nje shqiptare qe kam shume pak muaj qe po jetoj ne Frankfurt.
Pas termetit te tmerrshem qe ndodhi ne Shqiperi, jam bere e fiksuar me mendimin qe te largoj familjen time pre jShqiperise ( prinderit, motren dhe te fejuarin).Ndersa shpresoj shume qe ne me te rinjte do ia dalim te gjeme nje pune, duhet patjeter te siguroj dicka per prinderit qe te mbijetojme ketu.Cfare pune mund te bejne dy emigrant ne Frankfurt? Me ndihmon dikush me ide, mundesi, cfare te bej hap tjeter? Ju lutem nje udhezim.
E vleresoj shume cdo opinion.

Faleminderit
 
Pershendetje te gjitheve!
Jam nje shqiptare qe kam shume pak muaj qe po jetoj ne Frankfurt.
Pas termetit te tmerrshem qe ndodhi ne Shqiperi, jam bere e fiksuar me mendimin qe te largoj familjen time pre jShqiperise ( prinderit, motren dhe te fejuarin).Ndersa shpresoj shume qe ne me te rinjte do ia dalim te gjeme nje pune, duhet patjeter te siguroj dicka per prinderit qe te mbijetojme ketu.Cfare pune mund te bejne dy emigrant ne Frankfurt? Me ndihmon dikush me ide, mundesi, cfare te bej hap tjeter? Ju lutem nje udhezim.
E vleresoj shume cdo opinion.

Faleminderit

Nëse e keni bërë menden top tjetër gjë, por nuk mund të nisesh nga një faktkeqësi natyrore të marrësh vendime të tilla, pasi agjëkundi nuk je i sigurt.

Tani le të futemi në temë. Gjermania është Amerika e Evropës, dhe shumë veta që arrijnë të gjejnë punë dhe sistemohen disi nuk kthehen më në Shqipëri pasi standarti i jetesës është më i lartë dhe kushtet më të mira; megjithatë nuk është se u bë deti kos, hidhi një sy dhe kësaj.

Përsa i përket jetesës dhe punës, tregu i punës është i vështirë, psh. nëse je kasap dhe gjen një punëdhënës që të ofron një vend pune të tillë, ambasada gjermane mund t'ju kërkojë një dokument që jeni kasap, mosnjohja e gjuhës gjermane gjithashtu është problem i madh, tjetër vështirësi ka akoma edhe një marrjen me qera të një apartamenti, pasi do t'ju duhet të tregoni që jeni të punësuar, edhe prapë edhe mund t'ju bëjnë naze për t'ju pranuar si qiramarrës.

Këto pra për të patur një ide. Tani ça mund të bëhet? Varet se çfarë dini të bëni, çfarë kërkoni, etj etj. Që të mos e zgjatim duket e ditur punën tonë pak a shumë në të njëjtat ujra jemi. Kështu që si fillim për ty ngrelet të punosh në restorante/taverna apo ibis (kështu quhen fastfudet atje), ndërsa për të fejuarin ngelet ndërtimi apo transporti.

Këto janë mundësitë që mund të keni për momentin, pasi mund të punoni edhe në të zezë dhe paguheni kesh.
Madje nëse dini italisht apo greqisht, e keni më të lehtë të gjeni punësim në taverna apo restorante .
Gjithashtu mund të gjeni edhe ndonjë biznes, apo qiradhënës shqiptar nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia.
Përveç këtyre zvillohen dhe kurse falas për emigrantë, dhe mund të përfitoni nga kjo, madje edhe Shqipopedia ofron mësime autodidakte gjermanisht.

Kaq dimë kaq themi, alles gutte!
 
Pershendetje te gjitheve!
Jam nje shqiptare qe kam shume pak muaj qe po jetoj ne Frankfurt.
Pas termetit te tmerrshem qe ndodhi ne Shqiperi, jam bere e fiksuar me mendimin qe te largoj familjen time pre jShqiperise ( prinderit, motren dhe te fejuarin).Ndersa shpresoj shume qe ne me te rinjte do ia dalim te gjeme nje pune, duhet patjeter te siguroj dicka per prinderit qe te mbijetojme ketu.Cfare pune mund te bejne dy emigrant ne Frankfurt? Me ndihmon dikush me ide, mundesi, cfare te bej hap tjeter? Ju lutem nje udhezim.
E vleresoj shume cdo opinion.

Faleminderit
E vërteta është se si çdo transferim, fillimi është i vështirë. Mjerisht kohët kanë ndryshuar shumë dhe nuk është më si më parë. Tashmë nëse duhet të emigrosh në një vend tjetër duhet të kesh një mbështetje. Por ajo që ka edhe më shumë rëndësi është edhe njohja e gjuhës. Nuk kam vajtur në Gjermani, por kam njerëz që jetojnë në Gjermani dhe tregojnë që gjërat nuk janë edhe aq të lehta. Kuptohet se as nuk duam të të shkurajojmë, por gjërat nuk janë ashtu si mund t'i mendojmë nga Shqipëria.
Mendoj se një nga punët që gjuha mund të hyjë më pak në punë është në ndonjë kompani pastrimi ku mund të ketë edhe shqiptarë të tjerë që do mund të ndihmojnë.
 
Shume faleminderit per permbledhjen qe me ofruat! Sikur te ishte vetem katastrofa natyrore do ishte ok, por aty ka katastrofa cdo dite fatkeqesisht. Asnjeri sbesoj se largohet nga deshira, por kushtet jane ato qe te detyrojne.Le te shpresojme per me te miren!
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top