Të ushqyerit shëndetshëm

Dicka interesante qe kam vene re ne Greqi keto dite, eshte se neper supermarkete dhe kioska ka shume produkte qe reklamohen me permbajtje te larte proteinike.
Kefir, protein bars, biskota proteinike, te bardha vezesh ne shishe, qumesht bajamesh etj etj... Jam surpizuar ne menyre pozitive.
 
Dicka interesante qe kam vene re ne Greqi keto dite, eshte se neper supermarkete dhe kioska ka shume produkte qe reklamohen me permbajtje te larte proteinike.
Kefir, protein bars, biskota proteinike, te bardha vezesh ne shishe, qumesht bajamesh etj etj... Jam surpizuar ne menyre pozitive.
Kefiri është fenomenal, për keto kallëpet e proteinave duhet ca kujdes se cilat të zgjedhesh, pasi not all are created equal.
Ndërsa përsa i përket "qumështit të bajameve" (qumësht!:cwl:) është mashtrim, ujë me pluhur bajamesh. Por bajamet më vete janë superushqim!
Je 100herë më mirë me qumështin e lopës sa për atë muhabet.
Burimi i mirë proteine janë vezët, shefi ha dy vezë në mengjes (ndonjëherë tre) bulmeti, mishi, peshku.
Evitoni në mënyrë të rreptë sojën, vajrat e ndryshme, mos hani shumë ushqime të skuqura por t'i piqni më mirë
bëni çmos që i vetmi vaj që konsumi të jetë vaj ulliri, gjithë vajrat e tjerë janë të dëmshëm.
 
Një zakon i mirë gjithashtu është që robi të hajë mëngjezin, drekën dhe darkën brenda 8 orëve, nëse e realizon në një kohë më të vogël se aq më mirë.
 

Ja dhe disa tema interesante

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top