Udhëzues për investim në ar dhe argjend

Mënyra e ruajtjes së të ardhurave dhe investimi i tyre në ar dhe argjend


Investimi me i mire eshte blerja e tokes. Mark Twain ka thene: BLINI TOKE SE NUK PRODHOHET ME! Vetem vlera e tokes rritet, te gjitha vlerat e tjera pesojne ulje dhe ngritje. Pra matematikisht: me toke 100% e sigurte qe do fitosh, me te tjerat meqe ka vetem dy mundesi 50% qe do fitosh ose do humbesh.
 
Kjo është mëse e vërtet. Madje jug përdorin edhe një mallkim: e bëfsh mallin pará
Por përveç tokës doja të shtoja se edhe floririt nuk i humb vlera dhe nuk ndikohet nga inflacioni.
Kam 18 vjet qe jam ne burse (ne forex) dhe e di historikun e kursit te arit. Ari filloi te ngrihet sidomos mbas krizes se "subprime" ne SHBA. Por shume investues qe blene ar me shumice ne vitet 1990-1992 priten mbi 16 vjet qe te korrin fitimet e para. (shikoni kursin e arit ne grafikun ngjitur qe fillon nga viti 2000 por kjo situate e ka zanafillen ne vitin 1990)
 

Attachments

  • Cursi i arit.JPG
    Cursi i arit.JPG
    57.8 KB · Shikuar: 117
Por shume investues qe blene ar me shumice ne vitet 1990-1992 priten mbi 16 vjet qe te korrin fitimet e para.
Kjo është e vërtet. Ne kemi një mentalitet që duam të pasurohemi shpejtë, por praktikisht kjo gjë nuk është e mundur nëse duam gjëra të ligjshme. Investimi është si një pemë. Duhen shumë vite të marrësh prodhime.
 
Investimi me i mire eshte blerja e tokes. Mark Twain ka thene: BLINI TOKE SE NUK PRODHOHET ME!
Asgjë nuk është absolute por Toka është jetë. Investimi primar. Pa tokë nuk ke gjë. Psh jemi që në kohë karantine dhe në kohë krize.
Nëse kjo vazhdon me vite, ata që jetojnë në qytet do vuajnë shumë, kurse ata që janë në fshat apo ata që kanë një bahçe do kenë mundësi të mbijetojnë. Dhe këtu po flas për funksionin e tokës thjesh si prodhuese perimesh, se nëse toka e investuar është në zonë industriale apo zonë të banuar vlera e saj shumëfishohet.

Kam 18 vjet qe jam ne burse (ne forex) dhe e di historikun e kursit te arit. Ari filloi te ngrihet sidomos mbas krizes se "subprime" ne SHBA. Por shume investues qe blene ar me shumice ne vitet 1990-1992 priten mbi 16 vjet qe te korrin fitimet e para. (shikoni kursin e arit ne grafikun ngjitur qe fillon nga viti 2000 por kjo situate e ka zanafillen ne vitin 1990)
Ari në përgjithësi nuk kosiderohet si një mjet për të fituar pasuri, por për ta ruajtur atë. Pas viteve 90 me bota mori një bum të madh ekonomik, informatika, interneti, biznesi, lëvizja e rritën shumë ekonominë dhe njerëzit filluan të blinin ar më shumë, dhe nëse rritet kërkesa për diçka rritet edhe çmimi, megithatë edhe inflacioni bën të tijën. Në 1920 një automjet Ford kushtonte 300$ ose 15 monedha ari 1 ons, tani më 2020 një qind vite më vonë një makinë nuk e blen dot me 300$ por një makinë aq kushton 15 monedha ari (15x1800=27.000$)
Agjendi nga ana tjetër është një metal që luhatet shumë (ndoshta si bitkoin) dhe zakonisht ata që janë të shkathët dhe merren me këto punë, pasurinë e fitojnë duke tregëtuar argjend dhe e ruajnë duke blerë ar.

Investimi është si një pemë. Duhen shumë vite të marrësh prodhime.
Ligji i natyrës dhe i jetës.
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top