Jutubi përkeqësohet

pervec faktit qe eshte kundra OKB-se dhe NATO-s gjithcka aty eshte e gabuar.
Nuk është e gabuar, por është një realitet. Unë nuk e njoh fare atë grup dhe as kisha dëgjuar më parë për atë. Ndoshta mund të jetë edhe ajo që thuaj ti, por unë ngelem tek teksti.
Unë e shikoj nga një këndvështrim tjetër. Mendoj se kur flasim për kapitalizëm të kujtohet propaganda komuniste. E vërteta është ashtu si e ke cituar më lartë që ne si njërës nuk jemi krijuar me aftësinë për të tu vetëqeverisur. Ka plotë fakte për këtë, por të mos dalim nga tema.
Kënga flet për manin ose më saktë lakminë që ka njeriu. Mund të bëji çdo gjë të keqe dhe madje të pështirë për parà dhe pushtet. Dhe na ana tjetër edhe ne kemi një natyrë që i harrojmë shpejtë vështirësitë që kemi kaluar dhe nuk vlerësojmë ato që kemi por i konsiderojmë të gjitha si të mirëqena.
 
Nuk është e gabuar, por është një realitet. Unë nuk e njoh fare atë grup dhe as kisha dëgjuar më parë për atë. Ndoshta mund të jetë edhe ajo që thuaj ti, por unë ngelem tek teksti.
Unë e shikoj nga një këndvështrim tjetër. Mendoj se kur flasim për kapitalizëm të kujtohet propaganda komuniste. E vërteta është ashtu si e ke cituar më lartë që ne si njërës nuk jemi krijuar me aftësinë për të tu vetëqeverisur. Ka plotë fakte për këtë, por të mos dalim nga tema.
Kënga flet për manin ose më saktë lakminë që ka njeriu. Mund të bëji çdo gjë të keqe dhe madje të pështirë për parà dhe pushtet. Dhe na ana tjetër edhe ne kemi një natyrë që i harrojmë shpejtë vështirësitë që kemi kaluar dhe nuk vlerësojmë ato që kemi por i konsiderojmë të gjitha si të mirëqena.

Kënga fillon kështu:
Ca shtete ka resurse pa fund
ndërsa të tjerë nuk kanë asgjë
(Ky është mashtrim asnjë shtet nuk ka resurse pa fund)
(Ata që nuk kanë asgjë kush ua ka fajin, mos ju ka njeri borxh?)

[Sa miliarda $ ka dhënë perëndimi për vendet e prapambetura, duke përfshirë Shqipërinë? Çfarë është bërë me to asgjë!]

më pas thotë
kanë gjak atletet e reja adidas që vesh
edhe celulari në këllëf që mbaj
ka mund dhe djersë këmisha Armani
mbahen në kurriz kokrrat e kafesë
ka dhimbje dhe tmerre çdo lugë Nutella

(shtetet e fundosura fare, kanë përfituar shumë kur bisneset e SHBA-së dhe Evropës shkuan atje, dhe kjo gjë në fakt dëmtoi Amerikën dhe Evropën, dhe pasuroi bisnesmeset, pasi ata ulën koston e prodhimit, por çmimin e mbajtën sikur të prodhohen në amerikë, pra nëse një punëtor në amerikë do merrte 150$ dita ai me 150$ e gjen punëtorin në indi i cili me aq punon një muaj. Nga kjo gjë del i humbur evropiani dhe amerikani, indiani del i fituar sepse bar do hante po të mos ishte hapur ai vend pune. Ndërsa biznesi ka fitime kolosale, edhe unë jam kundra kësaj por për asrye të tjera,
por këta gomerët thonë paguaje indianin në indi siç paguan gjermanin në gjermani....
(Të njëjtë gjë duan të bëjnë edhe tek ne, nëse ky i gjati rri për nja 3 mandate të tjera, do i bëjnë pagesat me 100$ në muaj në fabrikë dhe meqënëse shumë pak veta do venë për aq do na i sjellin punëtorët me maune nga afrika, arabia dhe india)

Kina, India dhe cilido vend që ka marrë bizneset e perëndimit ka patur prosperitet të madh këto 40 vitet e fundit! Prandaj kemi edhe implikimin e Kinës në votimet e SHBA-së sepse Trampi iu vuri një fund këtyre gjëra.
Ky tipi që paska kompleks me Armanin, me Nike, dhe Nutellën, nuk e detyron njeri t'i përdorë ato. Por ai nuk rri dot pa dot pa to, jo vetëm sepse tregojnë statusin e tij, por edhe sepse janë më cilësore...

...
më poshtë thotë:
Pse çdo produkt të jetës sime
m'i dhanë prindërit e mi ose i bleva të vjedhura
i punuan fëmijët dhe ne luajmë kukafshehti
Tunizi Sudan Malejzi Pakistan
dhe dhjetëra shtete ku fëmijët s'kanë të hanë
...
Po ça të them unë nëse fëmijët në pakistan punojnë, mbase është më mirë të ikin dhe ato fabrika dhe të rrinë pa punë dhe të ushehen në pyje...
Apo meqënëse miliona fëmijë në botë nuk kanë një fëmijëri të mirë tjua nxijmë jetën atyre që arrijnë ta kenë këtë standart. Po ato shtete që nuk kanë të hanë për sa kohë do rrinë me miell hua? Nuk mbahet shte(pia)ti me miell hua!

Komunizmi pretedon se do t'i bëjë njerëzit të barabartë, por kjo nuk bëhet sepse njerëzit nuk janë të barabartë. Në fakt një lloj barazie krijohet por barazia krijohet vetëm në skamje dhe varfëri, ndërsa kur njerëzit janë të lirë, mund të shkojnë aq lart sa munden dhe duan të arrijnë, nuk ka barazi në pasuri.

Këta njerëz @Dr. Luka Luka janë nihilistë edhe nuk vlerësojnë atë që kanë. Çdo gjë që ka arritur qytetërimi ynë është pjesë e trashëgimnisë sonë. Këta njerëz që nuk kanë punuar një ditë në jetën e tyre, i kanë gjërat në pëllëmbë të dorës, nuk e dinë se çfarë do të thotë të jetosh me djersën e ballit, nuk vlerësojnë asgjë se çdo gjë ua kanë servirur të tjerët dhe rrijnë tani e na shesin moral neve. Ai që do të bëjë të mirën e bën dhe nuk i thotë njeriu.

Ky është artist dhe na tregon sesi është bota duke përdorur arsyetimin e një adoleshenti, i cili më pas bën karrierë dhe pasurohet.
Ne e dimë si është bota, dhe komunizmi është rreziku më i madh i saj. Që të korrësh duhet të mbjellësh, këta jo vetëm që nuk mbjellin por shajnë dhe mallkojnë ata që kanë korrur frytet e punës së tyre.
 
Pika kryesore kjo është nga këndvështrimi im. Unë nuk jam kundër pasurisë, por jam kundër shfrytëzimit, mashtrimit dhe vjedhjes.
po pra kjo është mëse e saktë. dhe kjo është pjese e globalizmit.
Një shtet që është patriot dhe do vëndin e tij i thotë Armanit, do i prodhosh në Indi dhe do i sheshës në Amerikë, okej shumë mirë
paguaj 30% taksë. Biznesi e shikon që nuk ja vlen të vejë në fund të botës dhe të shfrytëzojë të tjerët por ta prodhojë në SHBA apo në Evropë.

Dhe shumë nga ata që kanë tani pasuri janë ata që nuk kanë punuar asnjë ditë në jetën e tyre.
Kjo varet. Nëse dikush trashëgon pasurinë e prindërve është mëse normale, sepse ka ca muaj që po qarkullon një koncept i ri globalist që quhet The Great Reset i cili propozon jo vetëm të mos trashëgosh pasurinë e prindërve të tu, por do të të vjedhin pasurinë tënde
të mos kesh asgjë, dhe do të jesh i lumtur :cwl: :dead: .
Kjo nuk është ndonjë teori konspirative, këtë e ka thënë Forumi Ekonomik Botëror si dhe Familja Mbretërore e Anglisë
hm.jpg



To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
The Great Reset i cili propozon jo vetëm të mos trashëgosh pasurinë e prindërve të tu, por do të të vjedhin pasurinë tënde
të mos kesh asgjë, dhe do të jesh i lumtur :cwl: :dead: .
Kjo nuk është ndonjë teori konspirative, këtë e ka thënë Forumi Ekonomik Botëror si dhe Familja Mbretërore e Anglisë
Kjo është komunizëm. Dhe asaj Familjes Mbretërore të Anglisë i thuaj të shpërndajë ca nga pasuria e saj atyre që i kanë nevojë.
 
  • Haha
Reagimet: Exp
EpPW7kTWMAA9kqw.png
Meqë ra fjala, të gjitha këto po ndodhin përpara syve tanë, ja një tuit që u bë viral,
përsa i përket shpopullimeve të popujve të Evropës.

Të bardhët janë bërë minoritet në Londër që në 2012. Londra është kryeqyteti i Anglisë. Kur popullsitë vendase fillojnë të bëhen minoritete në kryeqytetet e tyre, nuk mund të mohosh se ata po zëvendësohen.
Genocidi i popujve të bardhë është i vërtetë.
Zevendësimi i Madh (The Great Replacement) është i vërtetë.
 
kur Bideja, bëri fjalim e parë pas fitores së tij të thellë dhe shumë të merituar, tha se na pret
DARK WINTER se çfarë donte të thoshte me këtë, ai e dinte por gjëra të mira nuk janë.
dhe mesa duket dallga e parë e këtij dimri i cili sa do vijë e do sterrojë, kapi Trampin...
Kjo fushatë do jetë në të gjitha aspektet, dhe gjëja e parë qënka kufizimi i informacionit.
ErT_CsbW8AEkMoD.jpg
 
Zërat që qarkullonin paskan qenë të vërteta. Youtube ndryshon politiken dhe tani mund të monetizoi të gjitha videot dhe për kanalet që nuk janë në programin e Youtube Pratner fitimet i shkojnë Youtube.
summary of the changes:​
  • Facial recognition restrictions: The Terms of Service already state that you cannot collect any information that might identify a person without their permission. While this has always included facial recognition information, the new Terms make that explicitly clear.
  • YouTube’s right to monetize: YouTube has the right to monetize all content on the platform and ads may appear on videos from channels not in the YouTube Partner Program.
  • Royalty payments and tax withholding: For creators entitled to revenue payments, such payments will be treated as royalties from a U.S. tax perspective and Google will withhold taxes where required by law.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Exp
:cwl: bukuri, je ne program të mban 50% nuk je, të mban 100%

edhe çfarë është akoma më e bukur është se do jetë më e vështirë të futesh në program
dhe më e lehtë të të përzënë nga programi, pse jo? ka më leverdi për jutubin të marrë 100%
shiko hidhu nga rumble, është mirë që të përdoret jutubi sa më pak....
 
:cwl: bukuri, je ne program të mban 50% nuk je, të mban 100%

edhe çfarë është akoma më e bukur është se do jetë më e vështirë të futesh në program
dhe më e lehtë të të përzënë nga programi, pse jo? ka më leverdi për jutubin të marrë 100%
shiko hidhu nga rumble, është mirë që të përdoret jutubi sa më pak....
Dhe diçka tjetër që nuk kuptova unë është kjo në lidhje me taksat. Kur unë deklarojë që nuk jetojë në Amerikë dhe llogaria bankare që marrë pagesën nuk është në amerikë pse duhet të plotësojë formë tjetër deklarate që është shumë e koklavitur?!
Dhe një ndryshim tjetër i politikës është
  • Royalty payments and tax withholding: For creators entitled to revenue payments, such payments will be treated as royalties from a U.S. tax perspective and Google will withhold taxes where required by law.
Çfarë do të thotë kjo?
 
Dhe diçka tjetër që nuk kuptova unë është kjo në lidhje me taksat. Kur unë deklarojë që nuk jetojë në Amerikë dhe llogaria bankare që marrë pagesën nuk është në amerikë pse duhet të plotësojë formë tjetër deklarate që është shumë e koklavitur?!
Dhe një ndryshim tjetër i politikës është

Çfarë do të thotë kjo?
kjo do jetë për ata andej nga Amerika, ku thotë se guglli do ju mbajë taksat, sepse mesa duket më përpara e kishin përdoruesit për detyrë t'i deklaronin dhe paguanin
 
kjo do jetë për ata andej nga Amerika, ku thotë se guglli do ju mbajë taksat, sepse mesa duket më përpara e kishin përdoruesit për detyrë t'i deklaronin dhe paguanin
Kurse tani i mbane google. Me këtë lëvizje dinake uroj që të dali ndonjë sindikatë europiane, por gjithsesi e shikojë shumë të vështirë sepse i kanë studiuar mirë lëvizjet.
 
Jutubi mund të fshijë një kanal të madh investimesh

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.



To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Back
Top