Kërkoj ndihmë problem laptop mesazhi , intel undi pxe-2.1 (build 083) copyright (c) 1997- 2000

Tedy12

Ushtar fillestar
Regjistruar
21 Janar 2020
Komente
28
Reagimet
3
hello

po e kam qet problem me laptop kur e ndezi laptopin me del ky mesazh .

shiko nje foto :
 

Attachments

  • IMG_0455.jpeg
    IMG_0455.jpeg
    1.1 MB · Shikuar: 46
hello

po e kam qet problem me laptop kur e ndezi laptopin me del ky mesazh .

shiko nje foto :
Përshendetje. Mesazhi që të tregon ka lidhje me sistemin operativ, ku në përgjithësi është Windows, nuk gjendet. Ky mesazh tregohet në raste kur është djegur disku HDD ose SSD. Por ndodh edhe në raste kur kompjuteri ose laptopi është fikur në mënyrë të "dhunshme". Domethënë është hequr nga priza ose është mbajtur butoni i fikjes shtypur. Si fillim duhet të futeni në bios dhe të kontrolloni nëse bios e njeh diskun HDD ose SSD. Në rast se nuk e njeh, ju duhet të blini një të ri dhe të instaloni nga fillimi Windows. Të dhënat që keni patur nuk mundet t'i merrni më.
Por mund të jepni më shumë të dhëna për modelin e laptopit.
 
Përshendetje. Mesazhi që të tregon ka lidhje me sistemin operativ, ku në përgjithësi është Windows, nuk gjendet. Ky mesazh tregohet në raste kur është djegur disku HDD ose SSD. Por ndodh edhe në raste kur kompjuteri ose laptopi është fikur në mënyrë të "dhunshme". Domethënë është hequr nga priza ose është mbajtur butoni i fikjes shtypur. Si fillim duhet të futeni në bios dhe të kontrolloni nëse bios e njeh diskun HDD ose SSD. Në rast se nuk e njeh, ju duhet të blini një të ri dhe të instaloni nga fillimi Windows. Të dhënat që keni patur nuk mundet t'i merrni më.
Por mund të jepni më shumë të dhëna për modelin e laptopit.
persh, si kaluat laptopi eshte lenovo modeli 0679 g560 ja e blejta edhe nje te ri dhe nuk funksionon ne bios nuk me lejon mu fut asesi falmnderit shum
shiko nje foto kur vendosa ssd e ri qe blejta
 

Attachments

  • IMG_0459.jpeg
    IMG_0459.jpeg
    1.8 MB · Shikuar: 35
Sipas të dhënave ky model nuk pranon Windows 11. Do të sugjeroja Windows 10.
Krijo një usb me Windows 10 dhe bëjë boot nga usb. Për të bërë këtë shtypni F12 sapo të ndizet.
persh, shoku e kam me windows 10 usb po lenovo e ka mu fut ne bios f2 po nuk po me njeh sikur fotoja qe eshte me siper shikoje
 
kur po shtypi tastin f2 per bios ajo prap po e kthen te njejten gjendje si ajo ne foto me lart qe e dergova
 
Besoj se duhet të bëhet edhe me butonin e tretë tek treshja në fillim. Pra butonin e fundit nga e djathta tek rreshti i butonave që e hapë. Në mos gaboj duhet shtypur ai pasi ke vendosur edhe usb
hello
shoku cilin tast me prek me trego se disa i kam provuar po mendon tastin ta shtyp Bild
 
Back
Top