Grohja globale - Ndryshimet klimatike

Me preteksin e ngrohjes globale, fenomenit serrë dhe ndryshimet klimatike tani do taksohen fermerët për gogësimat, gazrat dhe urinën e lopëve...

 
Ekstremistët e organizatave johumanitare që duan "të mbrojnë" planetin shfrytëzojnë dhe rekrutojnë njerëz me probleme mendore dhe psikologjike për të avancuar axhendën e tyre.

 
Edhe pse mund të duket e çuditshme, është një adoleshente (Greta Thunberg) që beson se qeveria duhet të
të vërë taksa deri në varfëri që të mos jetë dielli më i nxjehtë.

 


Ndoshta do duhen taksa të tjera sa të na kërcasë kurrizi që të mos përmbyset bota nga ngritja e nivelit të detit.
 
Klima ndryshon, ato quhen stinët e vitit.
Por ka edhe ndryshime ngrohje dhe ftohje ka dekada më të nxehta ka dekada më të ftohta që është normale.

Planeti ekziston dhe pa ne , kjo eshte e vertete.
Po ne nuk jetojme dot ne klime ekstreme , vetem nese kthehemi robota , atehere sdo te quhemi me humans.
 
Dhe si qenka klima ekstreme?
Keto vitet e fundit kemi filluar te shohim ne menyre sporadike ekstreme po jo ne mase te madhe.
Jane shume vende qe kane filluar te bejne dicka ne lidhje me keto fenomene , vendet skandinave pershembull jan shume para te gjitheve( perfshire dhe vendet qe krijojn pollution me shume se te gjithe .....si jane Kina , Usa , Indi etc)


ky dokumentar ja vlen te shihet nese nuk e keni pare :)
 
Planeti ekziston dhe pa ne , kjo eshte e vertete.
Po ne nuk jetojme dot ne klime ekstreme , vetem nese kthehemi robota , atehere sdo te quhemi me humans.
Lind pyetja kush ka më shumë rëndësi, planeti apo njerëzit?
Të gjithë janë dakord që nesë zhduket planeti do ikim edhe ne, se nuk kemi ku shkojmë,
por nëse zhduket njerëzimi dhe planeti lulëzon, ka më shumë kuptim kështu:
Se këtë po thonë këta trimat, direkt apo indirekt.

Diçka po luhet në politikat e dekadave të ndryshme, politika të cilat
vazhdimisht me kalimin e kohës dalin si të pasakta, të gabuara, të dëmshme
madje edhe keqdashëse.
Këto vihen re në shumë aspekte të ndryshme të jetës madje edhe tek ambjentalizmi.
Cilido njeri me mend në kokë e do ambjentin dhe është pro një planeti të pastër,
i mbrojtjes së tij dhe specieve të rrezikuara.

Deri këtu shumica janë dakort por problemi qëndron më tej. Politikat që merren
kanë pasoja dhe dëme në jetesën e njerëve për një përmirësim të papërfillëshëm tek ambjenti.
Marrim një shembull ndotjen e ambjentit nga tymi i makinave, pra tani
shumë shtete (nën çadrën e tiranisë evropiane "proambjentaliste") nuk lejohen të importojnë makina mbi 10 vjeçare
sepse paska ndotje. Por kjo gjë është kundra qytetarit të thjeshtë (makinë fringo të sapo dalë
nga fabrika një pakicë e blen) dhe ndëshkon njeriun normal ose duke e detyruar të blejë
një makinë edhe më të shtenjtë ose duke mos blerë fare.
Ndërsa makinave elektrike, nuk janë pro-ambjentit, pasi makina elektrike pas 10 vitesh
nuk ka më takat dhe bateria bie duke rezultuar në prodhimin e më shumë makinave,
energjia për t'i karikuar nga ka për të dalë, plus që bateritë janë totalisht toksike dhe nuk riciklohen.
Makinat me benzinë apo naftë, shkojnë 20-30 vjet, naftë dhe benzinë ka sa të duash, të riciklueshme...
 

Ja dhe disa tema interesante

Çuçuritje 2023
11,523
1,318
Çuçuritje 2022
5,332
271
Çuçuritje 2021
16,707
688
Çuçuritje 2020
6,627
303
Çuçuritje 2019
5,965
148

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top