Grohja globale - Ndryshimet klimatike

Exp

Kalorës i Lartë
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Shkehencëtarët thonë se duhet të jetojmë me tollona si në luftën e dytë botërore që të shpëtojmë planetin

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Femra më inteligjente e planetit zv/presidente
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

e dine po vec llapin se asgje sbejne.
Nga të gjitha këto më vjen për të qeshur se këta as nuk dine të gënjejnë. Ose gënjejnë aq shumë se fillojnë dhe i besojnë edhe vetë.
Po si mo rritja e nivelit të detit rrezikon sektorin e peshkimit?! Paska ndonjë lloj peshku që u rritkëka në tokë?
 
  • Haha
Reagimet: Exp
Nga të gjitha këto më vjen për të qeshur se këta as nuk dine të gënjejnë. Ose gënjejnë aq shumë se fillojnë dhe i besojnë edhe vetë.
Po si mo rritja e nivelit të detit rrezikon sektorin e peshkimit?! Paska ndonjë lloj peshku që u rritkëka në tokë?
po shkrihen akujt ne zonat e arctic , antarktide etc
dhe uji i tyre i paster po shkon neper oqeane , dete , pra po perzihen dhe po rritet niveli aq shume sa ka permbytje ne zona bregdetare ku ka dhe banore , 1 ne10 veta ne bote jeton ne zona bregdetare.
 
po shkrihen akujt ne zonat e arctic , antarktide etc
dhe uji i tyre i paster po shkon neper oqeane , dete , pra po perzihen dhe po rritet niveli aq shume sa ka permbytje ne zona bregdetare ku ka dhe banore , 1 ne10 veta ne bote jeton ne zona bregdetare.
Atë e kuptoj dhe ka një logjik, por mashtirmi i tyre ia tejkalon edhe çmendurisë. Në artikull referohet se kjo gjë rrezikon edhe sektorin e peshkimit. Dhe kjo e di se çfarë më kujtoj? Në gjëegjëzë që i them fëmijëve.
Nëse do e them edhe këtu.
Kur u përmbyt toka në kohën e Noes ( Nohut ), Perëndia i tha se në çdo kat të vendoste gjallesa të ndryshme. Në cilin kat i vendosi peshqit?
P.S. kjo është edhe për @Shefi -n meqenëse ra fjala. 😂😋🤓
 
  • Pëlqej
Reagimet: Zoe
Atë e kuptoj dhe ka një logjik, por mashtirmi i tyre ia tejkalon edhe çmendurisë. Në artikull referohet se kjo gjë rrezikon edhe sektorin e peshkimit. Dhe kjo e di se çfarë më kujtoj? Në gjëegjëzë që i them fëmijëve.
Nëse do e them edhe këtu.
Kur u përmbyt toka në kohën e Noes ( Nohut ), Perëndia i tha se në çdo kat të vendoste gjallesa të ndryshme. Në cilin kat i vendosi peshqit?
P.S. kjo është edhe për @Shefi -n meqenëse ra fjala. 😂😋🤓
atyre su besohet sepse asgje nuk bejne dhe llapin kot sic e thashe dhe me lart.
madje mendoj e bejne me qellim dhe kte budallekun e vete sepse duan qe njerezit te krijojne mosbesim.
ca nuk mban kjo bote , po eshte per te ardhur keq qe eshte ne duart e atyre qe shofin vetem perfitimet personale e smendojne per ne tjeret dhe te ardhmen e femijeve tane.
 
Është i njëjti marifet që përsëritet e stër-përsëritet.
Jo mos hani mish se nuk ju bën mirë:eek:, jo mos hani vezë se nuk ju bëjnë mirë:eek:, qumështi është i keq gjithashtu:eek:.
jo pordhët e lopëve prishin ozonin dhe krijojnë ngrohjen globale, :eek:


edhe 10-12 vite kohë afat kemi dhe do përmbytemi nga shkrirja e akujve :eek:

Të gjitha këto do rregullohen :movember:po na dhatë sa më shumë taksa dhe financime nga shteti:$$$:
një nga figurat më negative është kandidati për president Al Gore:bandit: i cili tani me teoritë e tij dhe finacimet "e mençura"
tani ka mbi 300 milionë dollarë pasuri


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Përpara se uji të shitej me bidona nuk fliste njeri gjë tani duhet të tërë të pijmë 2-3litra ujë përditë me pahir,
sepse trupi ynë është budalla dhe nuk e kupton kur do ujë dhe kur nuk do.
 
Është i njëjti marifet që përsëritet e stër-përsëritet.
Jo mos hani mish se nuk ju bën mirë:eek:, jo mos hani vezë se nuk ju bëjnë mirë:eek:, qumështi është i keq gjithashtu:eek:.
jo pordhët e lopëve prishin ozonin dhe krijojnë ngrohjen globale, :eek:


edhe 10-12 vite kohë afat kemi dhe do përmbytemi nga shkrirja e akujve :eek:

Të gjitha këto do rregullohen :movember:po na dhatë sa më shumë taksa dhe financime nga shteti:$$$:
një nga figurat më negative është kandidati për president Al Gore:bandit: i cili tani me teoritë e tij dhe finacimet "e mençura"
tani ka mbi 300 milionë dollarë pasuri


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Përpara se uji të shitej me bidona nuk fliste njeri gjë tani duhet të tërë të pijmë 2-3litra ujë përditë me pahir,
sepse trupi ynë është budalla dhe nuk e kupton kur do ujë dhe kur nuk do.

ti si mendon , njerezit duhet te vazhdojne business as usual? apo te bejne dicka
sigurisht pa u varur tek kta mashtruesit sepse te gjithe e dime qe bejne kot prapagande por as problemeve ama sduhet ti shmangemi.
 
ti si mendon , njerezit duhet te vazhdojne business as usual? apo te bejne dicka
sigurisht pa u varur tek kta mashtruesit sepse te gjithe e dime qe bejne kot prapagande por as problemeve ama sduhet ti shmangemi.
askush nuk thotë se nuk ka probleme, dhe normalisht që jemi pro mirëmbajtjes së ambjetit etj etj
por zgjdhjet që nxjerrin këta janë të tipit jemi pro të vrasim njerëzit që të shpëtojmë botën
bota nuk kuptim pa njerëzit
 
askush nuk thotë se nuk ka probleme, dhe normalisht që jemi pro mirëmbajtjes së ambjetit etj etj
por zgjdhjet që nxjerrin këta janë të tipit jemi pro të vrasim njerëzit që të shpëtojmë botën
bota nuk kuptim pa njerëzit
Njerezit po i vrasin shume faktore
injoranca
besimi i verber te politikanet
mos pergjegjesia per sjellen e vete
etc etc , nuk mund ti quaj te gjithe te pafajshem sepse cdo kush mban mbi vete pergjegjsine per te miren e vetes dhe te gjitheve.
 
Njerezit po i vrasin shume faktore
injoranca
besimi i verber te politikanet
mos pergjegjesia per sjellen e vete
etc etc , nuk mund ti quaj te gjithe te pafajshem sepse cdo kush mban mbi vete pergjegjsine per te miren e vetes dhe te gjitheve.
Jam mëse dakord, por e gjithë kjo nuk ka ardhur nga njerzit e thjeshtë ose e thënë ndryshe nga bujqësia por nga vetë poltika me gjërat që bënë apo që nuk bënë. Dhe taksat i duhet vënë atyre dhe jo popullit. Flasim për taksa ambienti dhe jo ato mirëmbajtje apo shërbime.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Zoe
Jam mëse dakord, por e gjithë kjo nuk ka ardhur nga njerzit e thjeshtë ose e thënë ndryshe nga bujqësia por nga vetë poltika me gjërat që bënë apo që nuk bënë. Dhe taksat i duhet vënë atyre dhe jo popullit. Flasim për taksa ambienti dhe jo ato mirëmbajtje apo shërbime.
Une si popull kam bere ndryshime me kohe , konsumoj sa me pak gjera te gatshme dhe i jam kthyer klasikes duke u bere keshtu konsumatore koshiente , te gjithe mund ta bejme kete . keshtu ja mbyllim deren bisneseve me lezet.
 
Një nga katastrofat më të mëdha të ambjentit është bërë këto javë me sabotimin dhe rrëzimin e dy trenave në Ajdaho por askush nuk flet për to pasi media vendos cili lajm ka rëndësi dhe cili nuk ka

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • i mërzitur
Reagimet: Zoe

Ja dhe disa tema interesante

Çuçuritje 2023
11,668
1,318
Çuçuritje 2022
5,404
271
Çuçuritje 2021
16,830
688
Çuçuritje 2020
6,718
303
Çuçuritje 2019
6,104
148
Back
Top