jetëgjatësia, ndër vite...

Uriel

Ushtar mjeshtër
1570218983-905047-livelonger.jpeg



Nje nga arritjet me te medha te njerezimit eshte zgjatja e pritshmerise se "jetegjatesise". Ne 1960, mesatarja ishte 52,6 vjet. Sot ka arritur ne 72 vite.
Arsyet jane te thjeshta: permiresimi ne mbijetesen e femijeve, zgjerim i aksesit te shendetesise (duke perfshire vaksinimet masive), dhe dalja e popullates nga varferia ekstreme.
I pari ne nje seri - 'nje grafik ne dite per nje vit, trende interesante dhe lajme te mira'
https://informationisbeautiful.net/beautifulnews
 
1570218983-905047-livelonger.jpeg



Nje nga arritjet me te medha te njerezimit eshte zgjatja e pritshmerise se "jetegjatesise". Ne 1960, mesatarja ishte 52,6 vjet. Sot ka arritur ne 72 vite.
Arsyet jane te thjeshta: permiresimi ne mbijetesen e femijeve, zgjerim i aksesit te shendetesise (duke perfshire vaksinimet masive), dhe dalja e popullates nga varferia ekstreme.
I pari ne nje seri - 'nje grafik ne dite per nje vit, trende interesante dhe lajme te mira'
https://informationisbeautiful.net/beautifulnews
Është e vërtet që jetë gjatësia është rritur pasi edhe mjekësia ka përparuar shumë. Por unë mendoj se sa shumë herë më mirë do të ishte sikur të mos abuzohej kaq shumë me ushqimet si fastfood por edhe në rritjen e tyre.
 
Për fat të keq interneti dhe media është e komprementuar nga axhenda të cilat serviren, në sfond të dytë.
Psh çfarë lidhje ka me jetëgjatësinë gjenocidet e Timorit, e Ruandës, e Sierra Leones dhe Kamboxhias. Absolutisht asnjë lidhje, jetëgjatësia nuk ka lidhje me vrasjet apo lufrat.
Po SIDA ka lidhje? Absolutisht jo. Edhe pse është sëmundje, nuk është një sëmundje që ishte rrezik për shoqërinë në asnjë moment, sepse mbi 90% të rasteve nuk është sëmundje heteoroseksuale.

Nga një sy që i hodha kësaj faqe, dominon propaganda dhe politikat e ekstremit të majtë, duke filluar që nga feminizmi, yzzh-të dhe kështu me radhë
Për një faqe që ka vetëm ca foto, ka trafik shumë të madh që do të thotë këta janë të financuar mirë...
 
dyshyes si gjithmone @Exp gjithsesi ketu flitet mbi bazen e "vdekjeve" jo se si menyren se si kane ardhur ato, sepse sot behen me shume aksidente se dikur po ta marin ne kete aspekt.

Gjithsesi opinione ngelen, per mendimin tim.
 
nuk është fare çështje dyshimi, por kur shumë statistika janë të gabuara apo të gënjeshtërta, si të më merresh me to?
Nuk e di sesa ju interesojnë dhe nëse keni informacion për çështje të tipit, grohja globale, feminizmi, diferenca e
pagesës meshkuj/femra dhe gomarllëqe të këtij lloji, por une nuk kam nge të merrem me këto pasi jo vetëm
që jam kundër por kam edhe të drejtë, sepse këto kanë kohë që janë demaskuar...

Jetëgjatësia nuk ka lidhje me aksidentet, por me genet, sa gjatë njerëzit mund të jetojnë,
si edhe sa është përmirësuar dhe zgjatur jetesa nëpërmjet mjekësisë, teknologjisë dhe kushteve më të mira jetësore.

nëse tek parametrat e jetëgjatësisë futet edhe lufta nuk mund të kesh të dhëna të sakta.

ja të të jap edhe një shembull:
ishte krijuar ideja se njerëzit qindra apo mijëra vite më parë jetonin mesatarisht 30-40 vjet.
Kjo është absurdësi dhe idiotësi në maksimum. Nuk është e vërtetë! dhe pse jo do thoni ju?
Arsyeja pse kjo e dhënë është e gabuar është sepse në parametrat e kësaj futet edhe vdekshmëria e foshnjave
që dihet që ka qënë shumë herë më e lartë se tani.
psh: një familje ka 4 fëmijë i pari jeton 70 vjeç, i dyti 60 vjeç i treti 0 vjeç dhe i katërti 0 vjeç
pra po tja fusim shkurt ne i bie (70+60+0+0)/4=32.5 vjeç mesatarja.
Por kjo është gabim sepse mesatarja reale është 65 vjeç
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top