na ishin njëherë FORUMET SHQIPTARE

Status
Nuk është e hapur për përgjigje të mëtejshme.

Shefi

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Interneti shqiptar në krahasim me atë botëror është me të vërtetë një pikë në oqean. Pak a shumë çdo dhjetëvjeçar
sjell ndryshime rrënjësore në fushën e informatikës dhe internetit. Deri në vitin 2000 interneti shqiptar ishte pothuajse
inekzistent. Ndërsa për Evropën dhe Amerikën kishin mbaruar të paktën dy epoka.
Vitet e para të internetit shqiptar faqet që lulëzuan ishin forumet dhe çatet, dhe kishte një mani me to akoma më
shumë se rrjetet sociale tani, paçka se kishte vështirësi teknike si mospasja e internetit apo kompjuterit.
Gjatë një xhiro që ju bëra sot faqeve, nxora ato më kryesoret për të nxjerrë një statistikë.
Kuptohet shumë faqe kanë skaduar dhe nuk janë më mes nesh, dhe shumë nuk e kanë më shkëlqimin
e dikurshëm dhe janë harruar në një qoshe andej të internetit.

Që të mos e zgjatim po fillojmë me listën
forume-shqiptare.jpg


Pati dhe një vonesë në tregun shqiptar pasi në bumi i rrjeteve sociale erdhi me shumë vonesë
nga 8 deri në 10 vjet. Dhe kjo bëri që ende forumet e vjetra të rezistonin. Duke llogaritur me përafërsi si vit fillimi
të mirëfilltë vitin 2002 deri më tani mund të themi se në botën e forumeve shqiptare janë hapur
rreth 300.000 tema, me rreth 7.000.000 përgjigje, dhe rreth 170.000 anëtarë të regjistruar
Janë postuar 18.750 tema në vit apo 51 në ditë.
Mesatarisht çdo temë ka 25 përgjigje. Në vit janë bërë 438.000 përgjigje apo 1.200 në ditë
Për çdo anëtar janë 1.75 tema të krijuara

Dihet që kryesimin absolut e mban forumishqiptar, duke patur 27% të totalit të temave, 28% të totalit të postimeve
dhe 39% të totalit të anëtarëve

Mund të themi se 85% i trafikut ndahej midis
forumit shqiptar 29%, forumit shqiperia 15%, forumi virtual 13%, forumi al 15%, forumi nastradini 12%
dhe 15% tjetër e kapnin gjithë forumet e tjera
 
Nuk e di per te tjerat por dij qe FV.AL ose ForumiVirtual po ecen me ritme galopante per sa i perket aktivitetit mesatarisht jane 100 antare qelogohen cdo dite dhe 1800 postime ne dite. Me nderrimin nga Vbulletin 4 ne 5 ra por kur e ktheva ne Xenforo edhe ato qe kan qen te vjeter tashme jan rikthyer ne forum !
 
Nuk e di per te tjerat por dij qe FV.AL ose ForumiVirtual po ecen me ritme galopante per sa i perket aktivitetit mesatarisht jane 100 antare qelogohen cdo dite dhe 1800 postime ne dite. Me nderrimin nga Vbulletin 4 ne 5 ra por kur e ktheva ne Xenforo edhe ato qe kan qen te vjeter tashme jan rikthyer ne forum !
Po kjo është e vërtet, por kam vënë re që shumica e temave ose postimeve nuk janë dobiprurëse.
 
Nuk e di per te tjerat por dij qe FV.AL ose ForumiVirtual po ecen me ritme galopante per sa i perket aktivitetit mesatarisht jane 100 antare qelogohen cdo dite dhe 1800 postime ne dite. Me nderrimin nga Vbulletin 4 ne 5 ra por kur e ktheva ne Xenforo edhe ato qe kan qen te vjeter tashme jan rikthyer ne forum !
Shumë mirë. Forumet duhet të rrinë aktivë dhe të jenë gjallë. Dmth ka ndihmuar xenoforo? Interesante
 
Nuk e di per te tjerat por dij qe FV.AL ose ForumiVirtual po ecen me ritme galopante per sa i perket aktivitetit mesatarisht jane 100 antare qelogohen cdo dite dhe 1800 postime ne dite. Me nderrimin nga Vbulletin 4 ne 5 ra por kur e ktheva ne Xenforo edhe ato qe kan qen te vjeter tashme jan rikthyer ne forum !

Kjo eshte FAKE dhe si ti qe vjen e flet me fjale galopande sepse po mos te ishte netedy.net ti do e mbaje si biblioteke sic eshte forumishqiptar sot, kshuqe nese ke ardhur edhe ketu te reklamosh nje forum, ke gjetur vendin e gabuar.

Dhe sa per numrat qe permend lart, nuk do doja te komentoja se eshte shume qesharake..
 
Nuk e di per te tjerat por dij qe FV.AL ose ForumiVirtual po ecen me ritme galopante per sa i perket aktivitetit mesatarisht jane 100 antare qelogohen cdo dite dhe 1800 postime ne dite. Me nderrimin nga Vbulletin 4 ne 5 ra por kur e ktheva ne Xenforo edhe ato qe kan qen te vjeter tashme jan rikthyer ne forum !
Ti asnjehere sdo behesh profesionist, gjithmone je munduar te vjedhesh punen e tjetrit. Antaret qe ke ne forum jane te netedy.com ,forum-al.com dhe zeriyt.com
Dhe boll bet reklama se u bet gazi botes. Plus ne ate forum nuk ka asnje lloje diskutimi pervec chit chateve.
 
Po paske të drejtë


An unexpected database error occurred. Please try again later.


Mos po bëjnë ndonjë përditësim apo diçka të tillë
 
Do ishte mire te kalonin ne versionin 2.1 plus te pershtasin ndonje style me te hajrit. Aktualja eshte skandaloze.
 
Per webmaster.al ka ndonje lajme ? I vetmi forum qe kishte rregull qe kishe cte lexoje dhe te mesoje.

web.archive.org/web/20120507011343/http://www.webmaster.al/

RIP
 
Po kjo është e vërtet, por kam vënë re që shumica e temave ose postimeve nuk janë dobiprurëse.
Varet si e shef, problemi trafikut qe ne te vertet sjellin chit chat. Por ka edhe tema esenciale dhe Dobiprurese.

Shumë mirë. Forumet duhet të rrinë aktivë dhe të jenë gjallë. Dmth ka ndihmuar xenoforo? Interesante
Xenforo ka ndihmuar shume por qe ne fakt cdo gje eshte me pagese, rendon situaten ne rastet tona ku nuk paguhemi nga rreklamat...

Kjo eshte FAKE dhe si ti qe vjen e flet me fjale galopande sepse po mos te ishte netedy.net ti do e mbaje si biblioteke sic eshte forumishqiptar sot, kshuqe nese ke ardhur edhe ketu te reklamosh nje forum, ke gjetur vendin e gabuar.

Dhe sa per numrat qe permend lart, nuk do doja te komentoja se eshte shume qesharake..
Me vjen keq qe e shef keshtu... te gjithe ato qe jan ke netedy.net kan qen me pare antare te fv, kemi pas edhe bashkpunime. Nuk kam pse te bej reklama thjesht me pelqeu diskutimi dhe pash qe faqa ishte rendit ne liste ose reklamuar nga vet ky forum meqenese deshiron ta quash rreklame. sa per fake shife publikimin ne dhjetor ktu edhe ne janar.
Ti asnjehere sdo behesh profesionist, gjithmone je munduar te vjedhesh punen e tjetrit. Antaret qe ke ne forum jane te netedy.com ,forum-al.com dhe zeriyt.com
Dhe boll bet reklama se u bet gazi botes. Plus ne ate forum nuk ka asnje lloje diskutimi pervec chit chateve.
Nuk kam profil profesionisti ne fushen e informatikes po me kaq sa eksperience sa kam eci para... por nuk diskutohet qe ka profesionist dhe shum here me te mire se un.
Alb se ndoshta se din FV eshte kriju nga fundi 2003 fillimi 2004 Dhe u fshi si database ne 2008 nga nje pakujdesi. Por qe kishte diku ke 29 000 antare mund ta shikosh tek webarchive. Kshu qe nuk diskutohet qe antaret shtegtojne por ta siguroj qe fv ka kriju edhe ka mbledh antare por dhe ka humb. Tani une se di si mund te thuash ti qe jan antaret e netedy dhe forum al, eshte ceshtje perceptimimi. Sikurse une nuk mund te them qe nuk jan usera te ForumiShqiptar apo zeriyt, pasi nga fsh u krijova dhe mora eliten time dhe krijuam fv, dhe me zeriyt qe u mbyll dhe antaret detyrimisht u vetofruan por dhe me webmasterin e zeriyt kam komunikime te mira skemi pas probleme...
 
Nuk kam pse te bej reklama thjesht me pelqeu diskutimi dhe pash qe faqa ishte rendit ne liste ose reklamuar nga vet ky forum meqenese deshiron ta quash rreklame
Ne nuk kemi frikë nga reklamat, kuptohet që kur bëhen brënda normave. Dua të falenderojë gjithshtu për pjesëmarrjen në bisedë.
Unë nuk doja të thoja që temat në fv.al janë kotë fare, pasi e di që është forum goxha i vjetër dhe shumë anëtarë kanë dhënë kontributin e tyre. Por ajo që mua më vjen keq është se është kthyer si në "lloqe kavaje", për këtë më vjen keq. Gjithashtu duhet të kuptoni se as vizitorët as anëtarët nuk mbahen me zor. Kam vënë re se nuk lejoni asnjë link të jashtëm. Pse e gjitha kjo?
 
Ne nuk kemi frikë nga reklamat, kuptohet që kur bëhen brënda normave. Dua të falenderojë gjithshtu për pjesëmarrjen në bisedë.
Unë nuk doja të thoja që temat në fv.al janë kotë fare, pasi e di që është forum goxha i vjetër dhe shumë anëtarë kanë dhënë kontributin e tyre. Por ajo që mua më vjen keq është se është kthyer si në "lloqe kavaje", për këtë më vjen keq. Gjithashtu duhet të kuptoni se as vizitorët as anëtarët nuk mbahen me zor. Kam vënë re se nuk lejoni asnjë link të jashtëm. Pse e gjitha kjo?
Problemi qe nuk lejohet asnje link dhe nuk kane fryme bashkpunimi eshte nga mos eksperienca. Keta mendojn se antaret mbahen me zor, aq me keq edhe kur i perndjekin.
Fv u shfaq per here te pare nga qershori i 2004 dhe jo 2003 sic thot zoteria, dhe si gjithmon reklama pa fund. forumi.shqiperia.com/threads/nje-tjeter-forum-i-ri-shqiptar-http-www-forumivirtual-com.2612/
Gjithmon aty ka qene si bar kafe rrumpalla, nuk kan patur staf, dhe shumica e user ishin nga ata qe frekuentonin irc mirc. E di qe i humbi dhe database, jo si ne rastin e Forumishqiptar.net qe u hackua serveri.
Zoteria duhet ti kerkoj falje te gjithe forumeve qe permenda, ka demtuar goxha punen e te tjerve dhe ka perfituar. Nqs do vazhdoje serisht me keto budalliqe, mos te kujtoj se te tjeret do tja lene mangut.

@Poshnjari te pershendes!
 
Eshte kthyer ne trendin e kohes llogjet e kavajes, poashtu dhe mua me vjen keq qe nuk jemi ne nivelin e viteve 2000 - 2008 ne formen e diskutimit. Eshte e veshtire te vesh barrikada antareve por me trendin qe kan ndjek administratoret ka rritje.

Nuk e di pse duhet te ve links te jashtem, ku vendi reklamave dhe njoftimeve ekziston.
 
O Alb, Mandi je ? Se po perpiqesh shum, kto gjera qe po thu i ka ber vec Mandi, Gjithmone ke shpif per fv e ke xhelozu etj, etj, sa per frym bashkpunimi kam qen i pari webmaster qe bashkova servera e Shqiptaret apo nuk ishte nisms e ForumiVirtual bashkimi i fajtori me albnetwork. E kam kalu lloj lloj bashkpunimesh, sa i mbijetoj kohes se facebook.

Ja tregoje si ja vodhe userat ti webmasteri forum-al.com trego cfare u bere forumishqiptar, albforumit e dardanis, une nuk mohova gjo... kam ven rreklamat aty ku duhet per cdo faqe, Nxirre koken ti skuthi se vjen si smunie e but, po me mu ste ka funksionu.

Dhe sa per mangut e din vet ti ca mesazhi ke mar ban kujdes, se jo ne amerik po ne hon tjesh...
 
Akoma me chatet ti ? Plus bashkpunimin Albnetwork me fajtori ta mundesova une, por si gjithmon kur mbaron pune harron, ky je ti. Dhe si perfundim ku mbeti bashkpunimi yt ? Te perzun me bisht ndershale, shkatrove nje nga networket e pare sic ishte Fajtori. Dhe mos me trego mua forumishqiptar sepse ne ishim stafi drejtues i ati forumi, padrejtesit qe i bene aty dhe propaganda e albos largoje shume antar te nivelit te larte, mbase kesaj u detyruam te hapnim dhe forumit tona, jo se forumet kane ndonje perfitim por ambjenti qe u be aty nuk durohej. Ate forumim qe po te mbane gjalle a e di kush e krijoj ? per netedy.net e kam. Kam ndihmuar shume dhe vazhdoj prap ta beje, pa asnje lloj interesi. Te me thuash flm se do ishe sikur dje me dy antar online. Shko tani kerko bashkpunime se vete nuk je i zoti te besh asgje.
 
Kulmi i FV 2010-2012 bashkimi i irc midis albnetworkut sepse me pare nuk ekzistonte fare, jo perpara fajtori.com e albasoul dhe albforumi qe kane qene unik ne llojin e tyre, imitimet si ju bashke me forum-al qe u hap vetem e vetem ne dem te forumitshqiptar, jeni per tu ardhur keq dhe formati qe kerkoni te kopjoni prap eshte NETEDY sepse 2/3 e internetit sot perdor plagjiature, do ndryshoni ju..
 
Po ti nga dole ore ? Serjozisht e ke ?? Ku i pe kto ondra ? Ti je i hic ore ke pas ardh je pas lepi gjithmon e na bo si njish. Ik mos me cito mo Alb se sta kom qefin...

Uriel, FV u krijua fillimisht ne albaniaforum.net nje grup i shkeputur antaresh nga albasoul e forumishqiptar pastaj nga 2004 e ne vazhdim si support i faqes realiteti.org, pastaj bashkpunimi me albnetwork. Dhe sot me nje grup te vjeter antaresh te fvse
 
Status
Nuk është e hapur për përgjigje të mëtejshme.

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top