Çfarë është Turbologjia?

Dr. Luka

Ushtar elitar
Anëtarë stafi
Kohët e fundit kam dëgjuar për një term të ri. Nuk e di se nga ka dalë apo çfarë kuptimi ka. Bëhet fjalë për fjalët Turbologjia dhe Turboalbanolog. Me sa kam lexuar, kam kuptuar se bëhet fjalë për të njëjtën gjë, por sado që kam lexuar nuk kam kuptuar se për cilët bëhet fjalë.
 
Kohët e fundit kam dëgjuar për një term të ri. Nuk e di se nga ka dalë apo çfarë kuptimi ka. Bëhet fjalë për fjalët Turbologjia dhe Turboalbanolog. Me sa kam lexuar, kam kuptuar se bëhet fjalë për të njëjtën gjë, por sado që kam lexuar nuk kam kuptuar se për cilët bëhet fjalë.
Nuk i kam ndeshur ndonjëherë si terma, por turboalbanolog mesa kuptoj e kanë me kuptim ofendues. Dmth albanolog i cekët dhe rrëmbyer, turbo me pak llaf. Do bëj ndonjë kërkim e do të them.
 
Kemi folë në postime dhe tema të tjera për problemet e etimologjisë së gjuhës shqipe që shfaqen nga atdhetarët e flaktë të cilët besojnë se çdo fjalë e ka orgjinën nga shqipja.
Këta njerëz më shumë krijojnë tym dhe krenari boshe pasi shpjegimet janë fare pa sens dhe pa llogjikë. Dhe jo vetëm kaq por edhe ato fjalë të lashta që me të vërtetë mund të kenë një zbërthim nga shqipja, nuk guxon dot njeri të hapë gojën pas këtij kontaminimi. Nuk e di se nga buron kjo ndjenjë e madhe që fjalët turke, sllave dhe greke t'i bëjmë me doemos shqiptare; ndjesi e theksuar inferioriteti ndoshta...
Nuk ka asgjë të keqe dhe nuk është turp, fjalët huazohen dhe jeta vazhdon.
Ardian Vehbiu e shpjegon këtë këtu më mirë se unë

 
Fjala turboalbanolog më duket se është ngjizur këtu

 
Top