Krokodili i Himarës - Pasuesi i denjë i Skënderbeut

Exp

Kalorës i Lartë
Hë hë. Emër më të paparë dhe padëgjuar nuk keni për të dëgjuar, mos kërkoni kot. Filmi dihet edhe ky në botë tani konsiderohet si grek, por ska gajle sepse edhe grekët tanët janë ;) Ky Krokodil është himariot, dhe luftëtar i madh. Vetëm nga emri i pazakontë mund të themi që është më shumë shqiptar Shqipërie sesa shqiptar Greqie.
Himara është në mënyrë të padiskutueshme një nga vendet më interesantë në Shqipëri. Vend mitologjik, me histori të hershme. Himarjotët kishin ndikim nga kultura greke si gjithë Shqipëria, por edhe ndikim nga kultura italiane dhe për më tepër nuk u ndikuan dhe aq shumë nga ndikimi otoman.

flamuri-i-krokodil-kladhës.png


Ky ëshrë flamuri i Krokodil Kladhës, i cili është, ngjan me flamurin e perandorisë bizantine, me flamurin e Skënderbeut dhe flamurin e sotëm shqiptar madje edhe me flamurin e kishës ortodokse shqiptare
al_aoc.gif

dhe çuditërisht Greqia e sotme ka atë flamur që ka dhe nuk mban flamurin e perandorisë bizantine
Periudha bizantine ka qënë një nga periudhat më të arta të historisë sonë, madje kemi patur edhe plot perandorë dhe figura të shquara shqiptare. Fatkeqësisht, për arsye fetare, gjatë komunizmit periudha e bizantit u la në harresë, (edhe pse kemi kaq figura të shqura) dhe këto figura nuk do rrijnë aty kot pa u përvetësuar nga të tjerët.
Pra komunistët në vend që të forconin pozitat tona me figurat e historisë të shekujve të fundit që kishte dokumentacione dhe dëshmi plot, merreshin vetëm me ilirët që dokumentimet dhe dëshmitë janë të mangëta, dhe si rrjedhojë akoma dhe sot jo vetëm që historia jonë në kohët ilire ka mangësi, por kemi humbur krejt dhe historinë tonë të shekujve të fundit që ishte shumë herë më e lehtë për t'u vërtetur shkruar dhe dokumentuar.
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top