Motorrë Kërkimi

Exp

Kalorës i Lartë
Motorrët e kërkimit janë veglat më të fuqishme në botë. Guglli iu paguan miliarda dollarë kompanive të ndryshme të celularëve si Ajfon, Samsung, etj që të kenë të paracaktuar si motorr kërkimi gugllin. (kjo në fakt nuk është 100% e ligjshme) Dhe meqënëse 60% e lundrimit në internet tani bëhet nga celularët, shumica e njerëzve nuk dinë apo nuk e marrin mundimin ta ndërrojnë motorrin e kërkimit. Aktualishti guglli mbi 50% të trafikut të saj e ka nga kërkimet nga celularët, prandaj edhe i paguan këto miliarda, sepse fiton me qindra miliarda, por edhe kontrollon & çensuron internetin sipas interesave dhe anxhendës së saj. Kohët e fundit edhe Duckduckgo tregoi se nuk është më një sajt që respekton privatësinë e përdoruesve, por gjithashtu edhe çensurimin e informacioneve.
Shfletuesi Brave kohët e fundit ka nxjerrë një motorr kërkimi, i cili mund të jetë një platformë e mirë alternative.
Më poshtë kemi një liste për motorrët e tjerë të kërkimesh:






 
Përveç Yandex që ka algoritmin e vetë të karkimit dhe një database të tjerët mbështeten ose në google ose në bing.
Pastaj privatësi dhe internet nuk mund të shkojnë bashkë.
 
Rregullimi fundit:

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top