Si të monetizojmë faqet shqip dhe të fitojmë bitcoin online...

Shefi

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Si të monetizojmë faqet shqip dhe të fitojmë bitcoin online...

Bitkoini edhe pse ngrihet edhe ulet sipas valëve të ekonomisë dhe kërkesës në treg, është një monedhë me vlerë dhe nuk do ishte keq të kishim ca të tilla dhe t'i shitnim kur të rregullohet ekonomia, të rritet kërkesa dhe vlera e tij.

Gjeta platformën e parë në të cilën mund të reklamohesh dhe të reklamosh duke përdorur bitcoin. Ka shumë gjuhë aprovimi dhe deri tani kur besoj se është ndonjë problem për gjuhën shqipe, të cilën e përcaktova si anglisht.

Fillova një eksperiment pothuajse pak para se të fillonte kriza e kohëve të fundit e cila jo vetëm bëri që të ulet trafiku ndjeshëm por edhe të përgjysmohet vlera e bitkoinit.

Por megjithatë dua të nxjerr disa rezultate paraprake me të dhënat që kemi.
Pra për një muaj është kapur 0.00064858 Ƀ me vlerën e sotme konvertohet në 4.45$.
Tani për një muaj kjo është shumë pak por nëse mendojmë se me një trafik pak më të lartë dhe me një vlerë që rreth 10mijë $ për 1 bitkoin që është zakonisht, do ishte rreth 20$, për rreth 10 -15 mijë shikime dhe klikime që kishte ky test.
Diçka tjerët pozitive platforma paguan edhe për shikime.

Nuk ka tamam një mënyrë sesi të llogaritësh dhe të kontrollosh gjithë procedurën, se as platforma nuk ta ofron këtë mundësi. Por mund të them se jam relativisht i kënaqur pasi në një farë mënyre monetizon trafikun shqiptar, plus që grumbullon bitkoin.

Një Plus i madh është mundësia e mirë për bllokimin e reklamave të papërshtatshme, që është vërtet problem për të gjithë ata që duan të reklamojnë në programet e ndryshme kur nuk kanë mundësi tek adsense.

Mund të përdorini lidhjen e mëposhtme për t'u regjistruar këtu
 
Besoj se është më mirë se platformat e tjera ku shumica nuk e pranojnë gjuhën shqipe.
Në çdo muaj jep 30-40 dollarë në bitkoin nuk do ishte keq për faqet shqiptare që nuk kanë mundësi të shumta reklamimi, të paktën mbulohen shpenzimet e faqes, nuk është shumë por nga hiç fare... Të shohim si do vejë ngaqë nuk e di nëse llogarit vetëm vizitorët unikë apo jo. Mesa kuptova për 1000 shikime (pageview) jep aty tek 20 cent (normalisht).
Përsa i përket bitkoinit kam vënë re se mund ta investosh në monedha ari apo argjendi, kam parë shumë faqe që e pranojnë dhe mund të bësh blerje online.
 
Interesante duket. Uroj të ketë reklama të mirë dhe të mos filloi me ato si të adsera ku edhe facebook të bllokon linket domain.
E mora pagesën e parë pas shumë mundimesh nuk është shumë por nga hiç fare thuaj. Po ty si të ka ecur?

bitcoin.png
 
Shko këtu dhe krijo një portofol për monedhën që do.

Kodi që gjenerohet është unik dhe të shërben për marrje monedhash.
Atë kod më jep mua.
Ki parasysh se nëse në një portofol bitkoin dërgohet një monedhë tjetër ajo mund të humbasë....
 
Kjo është adresa. 3A55Us5Zuye9NzfmsHkkT7s2aCH753HnaW
Por kjo fshihet, apo është përgjithmon?
kafe-bit.jpg

ok të dhashë edhe për dy ujë dhe bakshish.
ajo 20 cent është tarifa e transfertës dhe që nga janari i sivjetshëm qënka rritur me 2000%
prandaj e bëra për të parë sa ishte. ndërsa dërgesa me email më duket se është falas.
duhen disa orë të dalin te llogaria jote.
monedhat e tjera janë më shpejta
 
View attachment 1288
ok të dhashë edhe për dy ujë dhe bakshish.
ajo 20 cent është tarifa e transfertës dhe që nga janari i sivjetshëm qënka rritur me 2000%
prandaj e bëra për të parë sa ishte. ndërsa dërgesa me email më duket se është falas.
duhen disa orë të dalin te llogaria jote.
monedhat e tjera janë më shpejta
C2430F37-1B6F-4649-83CE-52730E525903.jpeg

Po ç'ne mbaka fee? Nuk janë falas transfertat?
 
Po ç'ne mbaka fee? Nuk janë falas transfertat?
Po edhe jo. Në fakt që paratë të kalojnë nga një llogari në tjetrën është një punë që mundësohet nga kompjuterat që janë online dhe merren me gërmimin e monedhave. Por tarifat ishin aq të ulëta saqë nuk përfilleshin fare nëse merrje parasysh western union etj.
Nëse me kalimin e kohës rriten tarifat...
 
Back
Top