Akantha Pternas në shqip

Dr. Luka

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Po kërkoj për një sëmundje që në greqisht më thanë që është Akantha Pternas ( Άκανθα πτέρνας). Po mundohem ta gjej se si mund mund të përkthehet në shqip por nuk po e gjej dot.
Si quhet në shqip kjo?
 
  • sa inat
Reagimet: Exp
Po kërkoj për një sëmundje që në greqisht më thanë që është Akantha Pternas ( Άκανθα πτέρνας). Po mundohem ta gjej se si mund mund të përkthehet në shqip por nuk po e gjej dot.
Si quhet në shqip kjo?

Ok term i vështirë ky. Duhet të jetë term mjekësor.
:hmm: sipas fjalorit të greqishtes άκανθος në anglisht është acanthus dhe që në shqip përkthehet dashtër.
që është një bimë me majucë

DASHTËR
1. Bimë barishtore e egër, me kërcell të drejtë e të lartë, me gjethe të kthyera nga lart, me gjemba të fortë, që çel në verë lule të bardha.
1124

megjithatë kjo nuk na ndihmon... (ndoshta forma ;))

ndërsa si term Άκανθα πτέρνας na u përtheka heel spur
dhe termin heel spur e di edhe bufi!!!
:wrong: ok mbase bufi nuk e di
ky është imazhi i tij
1125

.
..
...
....
1126




përfundimisht në shqip thuhet rritje e kockës së thembrës
nëse dikush :whistle: di ndonjë term tjetër apo më të përdorur :call: @Angela AS
(rroftë anglishtja me me greqishten e ndritëm :bandit: )
 
Ok term i vështirë ky. Duhet të jetë term mjekësor.
:hmm: sipas fjalorit të greqishtes άκανθος në anglisht është acanthus dhe që në shqip përkthehet dashtër.
që është një bimë me majucë

DASHTËR
1. Bimë barishtore e egër, me kërcell të drejtë e të lartë, me gjethe të kthyera nga lart, me gjemba të fortë, që çel në verë lule të bardha.
View attachment 1124
megjithatë kjo nuk na ndihmon... (ndoshta forma ;))

ndërsa si term Άκανθα πτέρνας na u përtheka heel spur
dhe termin heel spur e di edhe bufi!!!
:wrong: ok mbase bufi nuk e di
ky është imazhi i tij
View attachment 1125
.
..
...
....
View attachment 1126



përfundimisht në shqip thuhet rritje e kockës së thembrës
nëse dikush :whistle: di ndonjë term tjetër apo më të përdorur :call: @Angela AS
(rroftë anglishtja me me greqishten e ndritëm :bandit: )
Më vjen keq që do të shkurajoj, por nuk është ajo. Faktikisht akantha pternas është term mjeksor dhe i referohet dhimbjes së thembrës së këmbës. Për të marrë një ide shiko skicën e më poshtme.
Plantar-Fasciitis-Foot-Anatomy.png
 
Mos u nis nga skica se ato skica janë
Njëra tregon dhimbjen, tjetra çfarë e shkakton dhimbjen...
 
kjo është mos e lodh kot
nëse nuk të pëlqen pastaj gjej ndonjë mjek të të japë ndonjë emertim që përdorin ata por që shumica e popullit nuk kupton
Nuk është puna të nxehesh. Unë mendova se do ishte më e përshtatshme Kreshta e thembrës, por mjerisht shqiptarëve u pëlqen që të përdorin fjalë të huaja. Dhe sipas disa kërkimeve të tjera gjeta emërimin Fashiti plantar, por nuk jam i sigurt nëse bëhet fjalë për të njëjtën gjë.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Exp
Fashiti plantar. Po besoj se këtë mund të përdorin përdorin. zakonisht terminologjia përqindjen më të madhe e ka huazime, nuk ka ndonjë të re këtu, dhe asgjë të keqe. Nuk janë 100% e njëjta gjë por besoj se të njëjtin emërtim përdorin. Fashiti plantar është inflamacioni, ndërsa rritja e kockës është akomulimi i kalciumit.
 
Fashiti plantar. Po besoj se këtë mund të përdorin përdorin. zakonisht terminologjia përqindjen më të madhe e ka huazime, nuk ka ndonjë të re këtu, dhe asgjë të keqe. Nuk janë 100% e njëjta gjë por besoj se të njëjtin emërtim përdorin. Fashiti plantar është inflamacioni, ndërsa rritja e kockës është akomulimi i kalciumit.
Deri diku jam dakord, por jo plotësisht. Mund të huazojm një fjalë kur nuk kemi alternativë tjetër, por nëse e kemi një fjalë nuk ka kuptim të përdorim një fjalë të huaj.
Me kërkimet që bëra gjeta që fashiti plantar i referohet tërheqës muskulore e cila krijon si tip djegie. Kurse akantha pternas i referohet një dhembje si çpim, prandaj e ka marrë edhe emërtimin. Mendoj se emërtimi më i përshtatshëm duhet të jetë Kreshta e Thembrës.
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top