E ardhmja e internetit

Exp

Kalorës i Lartë
Përfundimisht parlamenti evropian e kaloi ligjin për censurimin e internetit. Të shohim ça do bëhet në vazhdim dhe sesi ka për tu implementuar.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Përfundimisht parlamenti evropian e kaloi ligjin për censurimin e internetit. Të shohim ça do bëhet në vazhdim dhe sesi ka për tu implementuar.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Kjo është vetëm ne gjermani apo gjithë europën?
 
Në gjithë Evropën. Dhe po e adaptoi këtë gjë dhe Amerika, në gjithë botën. (Por nuk besoj, se kushtetuta e
Amerikës e ka të mbrojtur me kushtetutë lirinë e fjalës.)
Gjithsesi më duket e vështirë të realizohet dhe për Evropën, pasi në një farë mënyre do t'ju kërkohet të filtrojnë
dhe kontrollojnë të gjitha linqet, fotot, videot, dhe materjalet ekzistuese.

Psh në Kanada bënë një ligj kohët e fundit që të detyronin gugllin që të krijonte softuer dhe të tregonte sesa para shpenzoheshin
për çdo reklamë politike. Ashtu doni ju tha guglli, mirë, s'ka më reklama politike për Kanadanë...
 
Në gjithë Evropën. Dhe po e adaptoi këtë gjë dhe Amerika, në gjithë botën. (Por nuk besoj, se kushtetuta e
Amerikës e ka të mbrojtur me kushtetutë lirinë e fjalës.)
Gjithsesi më duket e vështirë të realizohet dhe për Evropën, pasi në një farë mënyre do t'ju kërkohet të filtrojnë
dhe kontrollojnë të gjitha linqet, fotot, videot, dhe materjalet ekzistuese.

Psh në Kanada bënë një ligj kohët e fundit që të detyronin gugllin që të krijonte softuer dhe të tregonte sesa para shpenzoheshin
për çdo reklamë politike. Ashtu doni ju tha guglli, mirë, s'ka më reklama politike për Kanadanë...
Tani në gjuhën tonë.
Do këtë pasoja Shqipopedia me këtë ligj?
Për çfarë duhet të kujdesemi?
 
Tani në gjuhën tonë.
Do këtë pasoja Shqipopedia me këtë ligj?
Për çfarë duhet të kujdesemi?

¯\_(ツ)_/¯
askush nuk e di se çdo të ndodhë
por nëse supozojmë se do fillojnë të zbatohen ligjet
mbase do fillojnë me rrjetet sociale, dhe me pas me faqet sipas shteteve, psh .de .it .gr etj
megjithatë ka për të qënë një katraullë e madhe

Shqipëria nuk është në Bashkimin Evropian kështuqë nuk i prek faqet direkt, por si lëpirashë që jemi
besoj se shteti shqiptar dhe AKEP kanë për të qenë aq servilë saqë të zbatojnë ligjet e Evropës edhe këtu...
ndërsa Shqipopedia mesa di unë serverat i ka në SHBA, kështu që nuk besoj se ka problem.

Megjithatë askush nuk është i sigurt pasi nëse supozojmë që një faqe në Kanada, SHBA, Australi bie ndesh
me ligjin evropian atëherë mund të kesh ndonjë penalizim silencioz dhe nuk del në rezultatet e gugllit apo
dhe më keq akoma nuk të hapet faqe faqja.

Nuk dihet ça do bëhet por që do ketë gjoba do ketë njëherë. Dhe që të anullohet si ligj duhet të bëhet një herë
problem i madh dhe tua nxijë jetën evropianëve që të zgjohen e të ngrenë zërin që të anullohet.
 
Eshtë çështje spiunazhi besoj.keto paralajmerime i ben Amerika,ose më saktë agjencitë e inteligjencës për të patur nën kontroll gjithçka dhe këdo.siç duket po e fillojnë me Evropën si për ta testuar dhe po pati "sukses",po e implementojne dhe ne Sh.B.A.
 
Eshtë çështje spiunazhi besoj.keto paralajmerime i ben Amerika,ose më saktë agjencitë e inteligjencës për të patur nën kontroll gjithçka dhe këdo.siç duket po e fillojnë me Evropën si për ta testuar dhe po pati "sukses",po e implementojne dhe ne Sh.B.A.
Që duhet mbrojtur e drejta e autorit jam mëse dakord, por mjerisht edhe me mbrojtjen e të drejtave të autorit mund të këtë shumë abuzime nëse nuk ka nene që të bëjnë sqarime të sakta.
 
Eshtë çështje spiunazhi besoj.keto paralajmerime i ben Amerika,ose më saktë agjencitë e inteligjencës për të patur nën kontroll gjithçka dhe këdo.siç duket po e fillojnë me Evropën si për ta testuar dhe po pati "sukses",po e implementojne dhe ne Sh.B.A.

Po është çështje kontrolli dhe pushteti. Bashkimi Evropian po flet edhe për mundësinë e një ushtrie evropiane ndoshta dhe një qeveri për gjithë Evropën. Edhe pse Britania ka problemet e saj serioze përsa i përket lirisë së fjalës, gjithsesi e kuptoi që të jesh pjesë e BE-së nuk ja vlen. Prandaj dhe ndodhi Brexit. Ndërsa përsa i përket tregut të monedhës së përbashkët ka eksperiencë të keqe në fillimet e viteve 90 kur për 24 orë humbi disa miliardë paund, prandaj dhe nuk u bë pjesë e eurozonës.
Nuk besoj se ka gisht Amerika, pasi neni një në Kushtetutën amerikanë është liria e fjalës dhe e mbrojnë me fanatizëm. CIA është entitet më vete, dhe ec e gjeje ça bën ajo.
Fajin e kanë grupimet e interesave të majta. Po bëhet 3 dekada që nga rënia e sistemit komunist me rënien e Bashkimit Sovjetik, pra të gjithë partitë e majta nuk kishin më çfarë t'ju ofronin njerëzve si model, pasi ai ra. Kështu që nga marksismi ekonomik e ndryshuan kursin në marksismin kulturor.

Por që po bëhet një test kjo është e sigurt. Dhe sido që të dalë do ketë sukses, për ata që nisur. 1. Ose do kenë sukses dhe do bëhet Evropa në qeveri totalitare.
2. Ose BE-ja do shpërbëhet.
 
Që duhet mbrojtur e drejta e autorit jam mëse dakord, por mjerisht edhe me mbrojtjen e të drejtave të autorit mund të këtë shumë abuzime nëse nuk ka nene që të bëjnë sqarime të sakta.

Është një term që përdoret, Fair use.
Pra të lejon të përdorësh një materjal brenda kësaj 'marrëveshje'.
Psh nëse unë bëj një hartim për pranverën dhe për ta ilistruar gjej një foto nga guglli, nuk është se dëmtova imazhin apo ekonominë e autorin i cili mund të më padisë meqë përdora foton pa lejën e tij eksplicite me shkrim. Por normale për faqet e mëdha të cilat kanë një status, të ardhura etj, ato edhe tani mund ta hanin një gjobë për materjale të pa autorizuara.
Por këto bëhen për njerëzit e zakonshëm. T'ju mbyllësh gojën dhe të mos t'i lësh të flasin. Pra nëse unë komentoj diçka dhe vendos linkun e asaj që komentoj mund të paditem se nuk kam marrë lejë....
 
Tani keq e para dhe keq e dyta.
Nëse qëllimi kryesor i BE-së tani është sundim totalitar sovjetik, të shpërbëhet që nesër. Nuk ka problem fare po u shpërbë. Çdo popull e vendos vetë çfarë është e mirë për veten e tij.
 
Back
Top