LUFTA

Exp

Kalorës
Lufta ka filluar, urojmë që kjo të mos jetë vazhdimi i Luftës së Parë dhe Luftës së dytë Botërore edhe pse ka gjasa që të jetë fillimi i së tretës.
Shumë shtete që direkt apo indirekt mbështesin axhendën globaliste në vend të që jenë neutralë në këtë konflikt mbështesin hapur Ukraninën.
Kjo është lista e zezë e Rusisë për shtetet që kanë sanksione dhe Rusia gjithashtu do ketë sanksone ndaj tyre. Aty është edhe Shqipëria e qeverisë së Hedvinit, globalistët kur kapin timonin qeverisës kapin rob një popull të tërë, njëlloj është edhe Ukraina, Greqia etj.
IMG_20220308_173216_636.jpg
 
Nuk është e mundur, madje afatgjatë është bëhet bumerang. Shumica e prototipave në Francë dhe Belgjikë janë të lindur në Francë apo në Belgjikë dhe pse nuk e njohin vendin e orgjinēs. Ata nuk janë integruar dhe nuk kanë për tu integruar ndonjëherë. Shumica e krimeve për kokë (per capita), bëhet nga emigrantët. Kjo përsa i përket të ligjve.

Përsa iu përket të mirëve, jam dakort shumica mund të jenē të mirē por duhet të ketë një limit. Ca thonë 10% ca thonë 5% po normalisht jo në këto shifra që janë tani. Nuk ka integrim të shpejtë dhe të lehtë, aq më tepër kur emigrimi është në numër të madh. Shembull latinët në SHBA, janë me miliona, ata as që kanë nevojë të mësojnë anglisht. Amerika nuk ka nevojë për ta. Ka rreth 20 milionë amerikanë që janë në nivelin e varfërisë, nuk ke pse merr me miliona të varfër të tjerë. Normalisht një përqidje e vogël e tyre ka për të qënë me vlera por harron sesa miliona të tjerë rrinë me asistencë dhe sbëjnë gjë prej gjëje. Urrejte dhe përçarja po mbillet pasi është mbushur kupa, dhe këto dyndje këtë rezultat kanë. Gjella me kripë dhe kripa me karar.

pastaj e di ti sa dëm dhe sa vakum krijohet nëse ti importon njerëzit më mirë të një vendi, pra vendet e tyre të orgjinës nuk do kenë shans të rregullohen ndonjëherë. Importimi i tillë prish vendet pritëse.
Për fat të keq ajo videoja e Faith Goldit nuk gjendet më në internet por kjo qënka akoma online
Kjo është për emigracionin e personave që kanë potencialin të bëhen qytetarë me vlera. Pra nëse do t'i ndihmosh duhet t'i ndihmosh aty ku janë.

ti ndihmosh ne vendet e tyre nuk eshte e mundur , eshte njesoj sikur te ndihmosh shqipot te kthehen ne vendin e vete ku edi me shoke i kane varferuar te gjithe ..
nuk eshte shume realistic por si ide mire eshte se secili vend duhet te empower veten jo te presi vec nga 2-3 vende te zhvilluar te cilet dhe ata vete po kane probleme tani ne keto kohera qe kane ardhur.
 
pse nuk dalin ne main media kto , mos jane fake news
Këto nuk dalin në media sepse mainstream media është fake news dhe vendosin ata ça duhet lejuar të thuash dhe çfarë jo. Duhet të hapet faqe apostafat për të gjitha gjërat e bllokuara.
Psh. shiko temën e koromavirusit që nga fillimi deri tani po nuk përtove dhe vër re sesa postime janë fshirë nga jutubi dhe tuiteri

ska mundesi te jene aq shume i would question it ...
Situata është shumë herë më keq se sa e imagjinon ti
 
Këto nuk dalin në media sepse mainstream media është fake news dhe vendosin ata ça duhet lejuar të thuash dhe çfarë jo. Duhet të hapet faqe apostafat për të gjitha gjërat e bllokuara.
Psh. shiko temën e koromavirusit që nga fillimi deri tani po nuk përtove dhe vër re sesa postime janë fshirë nga jutubi dhe tuiteri


Situata është shumë herë më keq se sa e imagjinon ti
Gjithcka mund te jete fake se dime me siguri asgje.
 
për kë media e ke fjalën për atë që thoshte

të vërtetën duhet ta gjesh vetë se media ka qëllime të tjera.
por problemi tani është se informacioni është me bollëk edhe duhet të bësh vetë seleksionimin dhe filtrimin
sa për vete I have made my peace, everything is clear to me
por shumica prej nesh nuk mund ta shohin dot të vërtetën sado shembuj, raste, përqinde t'ju japësh
(prandaj akoma qarkullojnë ende njerëz me maska)
 
  • Haha
Reagimet: Zoe
Gjithcka mund te jete fake se dime me siguri asgje.
këto dihen me shumë siguri, ka aq materjale dhe fakte të padiskutueshme saqë nuk ka rob zoti t'i mohojë
por nuk mund t'i sjell këtu pasi mbase dalim edhe nga tematika e forumit dhe e hamë ndonjë ban.
ka aq shumë për t'u thënë saqë nevojitet një staf dhe një uebsajt më vete
 
  • Haha
Reagimet: Zoe

Ja dhe disa tema interesante

Çuçuritje 2023
11,513
1,318
Çuçuritje 2022
5,326
271
Çuçuritje 2021
16,699
688
Çuçuritje 2020
6,624
303
Çuçuritje 2019
5,943
148

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 3, Anëtarë: 0, Vizitorë: 3)

Back
Top