Muzike greke

Uriel

Freelance Developer Uriel
Πριν πληγωσεις θυμησου πως ηταν οταν πληγωθηκες εσυ..

 

Exp

Administrator
Greqia në fakt ka një larmi të madhe muzike dhe artistësh. Shumica kur themi muzikë greke iu referohet këngëve me buzuk apo këngëve popullore. Por ato janë vetëm një pjesë e saj edhe sepse tregu vetëm ato luan. Psh një muzikant dhe kompozitor serioz me famë botërore është dhe Evangjelos Papathanasiu, apo siç njihet ndryshe Vangelis. Këto pjesë muzikore që të gjithë i njohim por nuk e dimë kush i ka krijuar.

 

Shefi

Administrator
Kenget greke me pelqejne teper dhe te kujtojne ndonje taverne afer detit duke pire uzo me @Shefi :scool::headphones:


Ide e mirë do vajtur, pse nuk ke ide të tilla ti @Poshnjari ngele gjithë ditën duke klikuar:evilgrin:
Kjo pjesë është padyshim "himni" i muzikës greke, ndoshta muzika më e njohur nga të gjithë në botë.
Theodhoraqi gjithashtu një figurë shumë e madhe.
 

Exp

Administrator
Meqë ra llafi një dokumentar interesant për Vangjelin e keni këtu.
Ky kompozitor, artist, krijues që ka marrë edhe çmimin oskar,
nuk ka bërë as shkollë dhe nuk di të shkruajë apo lexojë nota muzikore.
 
Top