Pse ndodhin divorcet ?

Mendoj qe shkaqet kryesore jan mungesa komunikimit dhe njerzit e tret si familjaret e ciftit ose ndonje njeri tjeter jashta familjes .
 
pergjigja jote nukpranohet mund te na e shtejelloni me shum ju lutem flm :drunk:
1. Ligji. E para fare njëherë divorcet ndodhin sepse ligji tani të lejon të divorcohesh edhe pa arsye fare. Më përpara duhet të kishe një arsye të fortë ndryshe ishte e pamundur. Tani pse dy njerëz që duhet të divorcohen të mos t'i lësh? Ky është problem pasi njërëzit nuk duhet të të hyjnë në martesë duke patur si planin B Divorcin. Kjo ndoshta evitonte shumë martesa kur personat nuk ishin të sigurt.
2. Norma. Më parë divorci ishte tabù dhe njollë në biografi. Maksimumi i martesave që mund të bëje ishte 3, tani nuk shikohet nga opinioni publik si ndonjë problem.
3. Feminizmi. Iniciatoret e divorceve në shumicën e rasteve janë femrat. Dekada më parë gocat trajnoheshin nga familja e tyre sesi të ishin bashkëshorte dhe mama të mira. Tani orientienti i tyre është më shumë tek shkolla dhe karriera. Nuk është e lehtë të jesh edhe bashkëshorte edhe mama edhe amvisë dhe të punosh me orar të plotë
 

Ja dhe disa tema interesante

Çuçuritje 2023
11,691
1,318
Çuçuritje 2022
5,408
271
Çuçuritje 2021
16,841
688
Çuçuritje 2020
6,722
303
Çuçuritje 2019
6,131
148
Back
Top