udhës

Shefi

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
index.jpg


Nxënësi pyet mjeshtrin e tij:
-Ti më mëson të luftoj por flet për paqen. Ç'lidhje kanë këto me njëra-tjerën?
Mjeshtri i përgjigjet:
-Është më mirë të jesh një luftëtar në kopësht sesa një kopshtar në luftë.
 
Në këto dy video do shikoni sesi reagojnë njerëzit që vënë për herë të parë syza për dallimin e ngjyrave.
Në botë rreth 5% e njerëzve nuk i dallojnë ngjyrat ose nuk i dallojnë të gjitha ngjyrat,
(pjesa më e madhe e tyre janë meshkuj).
Kohët e fundit kanë dalë syza që i ndihmojnë për këtë gjë (enchroma glasses)

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Tani që i patë të gjitha këto, mendoni se 95% e njerëzve nuk ka nevojë për syza që të dallojnë ngjyrat...
e megjithatë nuk jemi mirënjohës sa duhet...
.
..
...


por është edhe diçka tjetër edhe më e rëndësishme se ngjyrat
shumica ka sy por nuk shikon
ka vesh por nuk dëgjon
ka mendjen dhe nuk mendon

njëlloj si pesonat që nuk i dallojnë ngjyrat janë edhe njerëzit që nuk e njohin dritën dhe të vërtetën
por jetojnë nën errësisën dhe frikën e mashtrimit
 
Në një shkollë çuan tullumbace për çdo nxënës, dhe ju thanë t'i frynin tullumbacet dhe të shkruanin emrin e tyre dhe t'i hidhnin në korridor.
Mësuesët më pas i përzien të gjitha tullumbacet.

Nxënësve iu dhanë 5 minuta që të gjejë secili tullumbacen e tij. Por aty u bë një rrëmujë e madhe dhe askush nuk e gjente dot tullumbacen e tij.

Në atë moment mësuesit iu thanë nxënësve të merrnin të gjithë nga një tullumbace dhe t'ja jepnin atij që kishte emrin përsipër. Brenda 5 minutash secili përfundoi me tullumbacen e tij

Në fund mësuesit ju thanë nxënësve
Këto tullumbace janë si lumturia, nuk kemi për ta gjetur nëse secili kërkon vetëm të tijën. Por nëse kujdesemi për lumturinë e të tjerëve kemi për të gjetur edhe tonën.
 
Në një shkollë çuan tullumbace për çdo nxënës, dhe ju thanë t'i frynin tullumbacet dhe të shkruanin emrin e tyre dhe t'i hidhnin në korridor.
Mësuesët më pas i përzien të gjitha tullumbacet.

Nxënësve iu dhanë 5 minuta që të gjejë secili tullumbacen e tij. Por aty u bë një rrëmujë e madhe dhe askush nuk e gjente dot tullumbacen e tij.

Në atë moment mësuesit iu thanë nxënësve të merrnin të gjithë nga një tullumbace dhe t'ja jepnin atij që kishte emrin përsipër. Brenda 5 minutash secili përfundoi me tullumbacen e tij

Në fund mësuesit ju thanë nxënësve
Këto tullumbace janë si lumturia, nuk kemi për ta gjetur nëse secili kërkon vetëm të tijën. Por nëse kujdesemi për lumturinë e të tjerëve kemi për të gjetur edhe tonën.
Një shembull shumë i bukur për të ilustruar se si mund të jemi të lumtur.
 
“Përpara se të shëroni dikë, pyeteni nëse është gati të braktisë gjërat që e sëmurën.” - Hipokrati
 
Mënyra më e keqe e pabarazisë është të bësh gjërat e pabarabarta të barabarta." - Aristoteli
FF37aCGXoAIVhCG.jpeg
 
"Që të drejtosh orkestrën, gjëja e parë që duhet të bësh është t'i kthesh kurrizin spektatorëve."

download.jpg
 
download.jpg

Dy druvarë prisnin dru çdo mëngjez në të njëjtën orë dhe në darkë mbaronin së preri dru në të njëjtën orë. Njëri prej tyre në mes të drekës ikte nga puna për një orë por megjithatë gjithmonë ai priste më shumë dru se tjetri. Ky muhabet vazhdon për muaj të tërë derisa ai që punonte papushim shkon dhe e pyet.
-Nuk e kuptoj, ne çdo ditë fillojmë të presim dru në të njëjtën orë dhe mbarojmë në të njëjtën orë,
dhe çdo ti çdo ditë zhdukesh për një orë dhe megjithatë ti pret më shumë dru sesa unë, ku shkon ti gjatë asaj ore?
-A, shkoj në shtëpi të mpreh sëpatën.
 
Është më e lehtë të mashtrosh njerëzit sesa t'i bindësh se janë mashtruar. - Mark Tuejn

"It's Easier to Fool People Than to Convince Them That They Have Been Fooled' - Mark Twain
 
Pesha/ Rëndësia e Puplës

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Në këtë performacë të përkryer, kuptojmë se edhe gjërat pa rëndësi në dukje apo të papërfillshme kanë po aq rëndësi ndoshta edhe më shumë, që diçka të funksionojë apo të jepë rezultatin final.
Pesha e puplës është minimale por mungesa e saj heq krejt balancën dhe balanca në jetë është gjithshka!
 
Mos u gëzo o i gëzuar
Mos u dëshpëro o i dëshpëruar

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

Ja dhe disa tema interesante

Çuçuritje 2023
11,669
1,318
Çuçuritje 2022
5,404
271
Çuçuritje 2021
16,830
688
Çuçuritje 2020
6,718
303
Çuçuritje 2019
6,117
148
Back
Top