Do you lift, bro?

Julius

Ushtar me eksperiencë
weight-training-mental-health.jpg
 
Ky paska energjinë e dhjetë burrave. Kushedi sa steroidë merr. Megjithatë është mëse e vërtetë se palestra dhe aktiviteti fizik e rrisin nivelin e testosteronit që është shumë i rëndësishëm tek meshkujt.
 
Ky paska energjinë e dhjetë burrave. Kushedi sa steroidë merr. Megjithatë është mëse e vërtetë se palestra dhe aktiviteti fizik e rrisin nivelin e testosteronit që është shumë i rëndësishëm tek meshkujt.
Robert Frank is the man!

Juicy AF dhe poetik.


edhe anti PC.
 
Une kam qe nga fillimi i Nentorit te kaluar qe bej stervitje perdite - pothuajse. Mund t'i jem shmangur programit te perditshem me rreth 7 dite gjithsej. Avantazhet jane te jashtezakonshme. Jo vetem fizike dhe hormonale - po te besh squat, testosteroni te bie ne koke.

Thone shpesh qe transformimi eshte mendor, dhe eshte shume e vertete.
 
Une kam qe nga fillimi i Nentorit te kaluar qe bej stervitje perdite - pothuajse. Mund t'i jem shmangur programit te perditshem me rreth 7 dite gjithsej. Avantazhet jane te jashtezakonshme. Jo vetem fizike dhe hormonale - po te besh squat, testosteroni te bie ne koke.

Thone shpesh qe transformimi eshte mendor, dhe eshte shume e vertete.
Mirë e ke menduar. Ne shqiptarët nuk para bëjmë stërvitje akoma edhe sikur të na paguajnë jo më thjesht me inicjativën tonë...
Përsa i përket stërvitjes nuk duhet bërë papushim se nuk është mirë. Mesa di unë duhet të bësh katër ditë po një jo. (Diçka e tillë varet nga programi.) Sepse edhe muskujt kanë nevojë të shplodhen.
Nuk e njihja këtë tipin. Ajo videoja e dytë është më shumë 'lame' sesa 'non PC'.
 
Parimisht ke te drejte, per diten e pushimit. Muskujve qe ke vene ne pune nje dite perpara u duhet nje dite pushim. Sepse pikerisht pushimi i rrit.

Menyra qe kam zgjedhur, eshte ta ndaj rutinen e perditshme, apo programin ne upper body - lower body, une kam shtuar dhe nje dite te trete per shpatullat dhe krahet.

Dmth eshte:
E Hene - upper body
E Marte shpatulla + krahe
E Merkure - Lower body.

Ky program riciklohet. Ne kete menyre, cdo grup muskujsh stervitet 2 here ne jave dhe ka 2 dite pushim.
 
Parimisht ke te drejte, per diten e pushimit. Muskujve qe ke vene ne pune nje dite perpara u duhet nje dite pushim. Sepse pikerisht pushimi i rrit.

Menyra qe kam zgjedhur, eshte ta ndaj rutinen e perditshme, apo programin ne upper body - lower body, une kam shtuar dhe nje dite te trete per shpatullat dhe krahet.

Dmth eshte:
E Hene - upper body
E Marte shpatulla + krahe
E Merkure - Lower body.

Ky program riciklohet. Ne kete menyre, cdo grup muskujsh stervitet 2 here ne jave dhe ka 2 dite pushim.
Në fakt këtë këtë me tre po një jo ka mundësi ta preferojnë më shumë.
Për njerëzit që nuk duan të merren intensivisht mund të bëjnë dy herë në javë psh të martë e të shtunë, ndërsa një ditë në javë besoj se nuk mjafon.
 
Preferencat varen
1. Nga qellimi qe ke - stervitesh per force (strength training), apo per te humbur kile (weight loss training).
Zakonisht kur ben nje dite po nje jo, ben sens te stervitesh gjithe trupin ne nje dite (total body weight training). Kjo lloj stervitje eshte me efikase per te humbur peshe, sepse eshte me intensive dhe ben supersete.

2. Nga koha qe ke mundesi t'i perkushtosh stervitjes. Per shume njerez ben sens te stervitesh vetem 3 here ne jave. Ka te tjere qe mund t'i kushtojne kohe me shume.

3. Koha e rekuperimit. Zakonisht dhe ne varesi te intensitetit, mjaftojne 24 ore pushim. Ka raste qe 24 ore nuk jane te mjaftueshme. Une nuk do beja dot squat 3 here ne jave. Me duhet me shume kohe per rekuperim.

Tjeter arsye pse kam zgjedh kete menyre eshte se gjate dimrit nuk ke mundesi te besh kardio. Se zakonisht ne ditet e pushimit ben kardio (kardio mund te jete dicka e thjeshte si psh 10000 hapa ecje perdite).
 
Preferencat varen
1. Nga qellimi qe ke - stervitesh per force (strength training), apo per te humbur kile (weight loss training).
Zakonisht kur ben nje dite po nje jo, ben sens te stervitesh gjithe trupin ne nje dite (total body weight training). Kjo lloj stervitje eshte me efikase per te humbur peshe, sepse eshte me intensive dhe ben supersete.

2. Nga koha qe ke mundesi t'i perkushtosh stervitjes. Per shume njerez ben sens te stervitesh vetem 3 here ne jave. Ka te tjere qe mund t'i kushtojne kohe me shume.

3. Koha e rekuperimit. Zakonisht dhe ne varesi te intensitetit, mjaftojne 24 ore pushim. Ka raste qe 24 ore nuk jane te mjaftueshme. Une nuk do beja dot squat 3 here ne jave. Me duhet me shume kohe per rekuperim.

Tjeter arsye pse kam zgjedh kete menyre eshte se gjate dimrit nuk ke mundesi te besh kardio. Se zakonisht ne ditet e pushimit ben kardio (kardio mund te jete dicka e thjeshte si psh 10000 hapa ecje perdite).

Këtu ke bërë një përmbledhje të mirë. Vetëm se 10 mijë hapa në ditë mund të duket e lehtë por nuk është dhe aqe se janë rreth 8 kilometra dhe rreth dy orë ecje... Jo e pamundur por për realitetin e sotëm do pak punë....

___
ps: çfarë sygjerimi ke për përkthimin e fjalës squat se unë në shkollë e mbaj mend të thuhej ulje-ngritje.
 
Cuditerisht, bera rreth 3 jave ecje te shpejt diku 10 km vatje ardhje dhe me bllokoi nervi shiatik 2 muaj e sot e kesaj dite akoma ne faze rekuperimi. :map:
Nëse ke kohë pa pasur aktivitet fizik duhet marrë shtruar se muskujt kanë nevojë për ca kohë që të vijnë në formë. Përveç kësaj mund të kesh edhe spasma apo ngërçe nëse nuk është bërë një nxehje e vogël.
hidhi një sy kësaj mbase të bën punë


ka edhe ushtrime nga joga
 
Vetëm se 10 mijë hapa në ditë mund të duket e lehtë por nuk është dhe aqe se janë rreth 8 kilometra dhe rreth dy orë ecje... Jo e pamundur por për realitetin e sotëm do pak punë....

Te gjitha duan pune. 10.000 hapa eshte shume e arritshme. Mjafton pak kohe ne dispozicion dhe mot i mire. Supozohet qe gjate dites do ecesh pak gjithashtu. Mesatarja mund te jete 2000-3000 hapa. Te ngelen 6-7 mije.

ps: çfarë sygjerimi ke për përkthimin e fjalës squat se unë në shkollë e mbaj mend të thuhej ulje-ngritje.

no idea. Disa terma kur popullarizohen dhe kalon shume kohe, nuk perkthehen me. Imagjino qe shume terma nga stervitja me pesha, nuk ua di ekuivalentin shqip.

Si do perkthesh psh
- curls
- rows
- deadlift
- overhead press
- bench press?
 
no idea. Disa terma kur popullarizohen dhe kalon shume kohe, nuk perkthehen me. Imagjino qe shume terma nga stervitja me pesha, nuk ua di ekuivalentin shqip.

Si do perkthesh psh
- curls
- rows
- deadlift
- overhead press
- bench press?
Mendoj se për këto mund të ekzistojnë disa terma shqip por gjithnjë e më shumë po i përdorin anglisht.
 
Nuk te duket i cuditshem fakti, qe keto terma nuk i njeh ne shqip?
Vazhdimisht dalin edhe terma tema të rinj, ja psh disa të tjerë
high stepping
jumping jack
standing bicycle crunches
mountain climber
abdominal crunches
heel touch
legs in & out
cobra stretch
lying twist stretch left/ right
sit ups
side bridges
t plank left/ right
 

Ja dhe disa tema interesante

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top