Fushatë reklamimi në fb 2

Shefi

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Sesi u kujtua fejsbuku dhe na dha 10$ për të reklamuar ndonjë gjë. Dhe meqë ato skadojnë gjetëm postimin aktiv të kohëve të fundit edhe i bëmë promovim për 24 orë. Ky postim kishte shumë komente dhe pëqime...
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


reklama2.jpg


Qëllimi i kësaj minifushate eksperimentale qe që të angazhoheshin vizitorët dhe të vinin te forumi dhe të regjistroheshim.
Rezultatet
Sipas analitikut të FB
reklama iu shfaq 52,568 vetave, - më shumë se dyfishi i parashikuar nga fb (8,000-24,000 persona)
e panë reklamën dhe u angazhuan 27,813 veta
dhe klikuan linkun për te forumi 667 veta (2.39% nga ata që e panë, sipas FB)
Ndërsa sipas analitikut të gugllit kishte vetëm 320 vizitorë (0.8% vizitorë realë sipas G)
Regjistrime 0

:tso: :no:
 
Sesi u kujtua fejsbuku dhe na dha 10$ për të reklamuar ndonjë gjë. Dhe meqë ato skadojnë gjetëm postimin aktiv të kohëve të fundit edhe i bëmë promovim për 24 orë. Ky postim kishte shumë komente dhe pëqime...
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


View attachment 1177

Qëllimi i kësaj minifushate eksperimentale qe që të angazhoheshin vizitorët dhe të vinin te forumi dhe të regjistroheshim.
Rezultatet
Sipas analitikut të FB
reklama iu shfaq 52,568 vetave, - më shumë se dyfishi i parashikuar nga fb (8,000-24,000 persona)
e panë reklamën dhe u angazhuan 27,813 veta
dhe klikuan linkun për te forumi 667 veta (2.39% nga ata që e panë, sipas FB)
Ndërsa sipas analitikut të gugllit kishte vetëm 320 vizitorë (0.8% vizitorë realë sipas G)
Regjistrime 0

:tso: :no:

Shumë skandaloze. Kam disa pikëpyetje në lidhje me gjithë këtë. A janë reale shfaqet që tregon facebook? Pastaj çfarë do të thotë u angazhuan?
Të marrin pjesë 27 mijë veta dhe faqen ta vizitojnë vetëm 667? Shumë për tu habitur. Lërë pastaj regjistrimin se është çështje më vete.
 
Angazhim është totali i shikimeve, i pëlqimeve, shpërndarjeve dhe komenteve. Për regjistrimin është tjetër çështje sepse nuk u reklamua për atë dhe nuk iu bë e qartë vizitorit kjo gjë.

1. Në fakt në vetvete kjo reklamë ishte me të vërtetë e suksesshme, sepse vetëm me 10$ iu shfaq 52 mijë vetave dhe më shumë se gjysma e panë videon.

2. Nga ata që e panë 2.39% erdhën në vizituan faqen sipas facebook-ut që është përqindje e lartë.... Ndërsa sipas G analitikut 0.8%
Unë mendoj se më e sakta duhet të jetë e analitikut, jo se analitiku është 100% i saktë por atë kemi.
Plus që ka një arsye më shumë, logjika thotë se numri që do jepte google analitics duhet të ishte më i lartë jo më i vogël pasi shpesh herë aty janë edhe robotë të ndryshëm etj etj. Pra gjithë ai numër që jep fb jo vetëm që është gabim por ka mundësi të jetë më i vogël sesa nga ajo që thotë edhe vetë gugëll.
 
Angazhim është totali i shikimeve, i pëlqimeve, shpërndarjeve dhe komenteve. Për regjistrimin është tjetër çështje sepse nuk u reklamua për atë dhe nuk iu bë e qartë vizitorit kjo gjë.

1. Në fakt në vetvete kjo reklamë ishte me të vërtetë e suksesshme, sepse vetëm me 10$ iu shfaq 52 mijë vetave dhe më shumë se gjysma e panë videon.

2. Nga ata që e panë 2.39% erdhën në vizituan faqen sipas facebook-ut që është përqindje e lartë.... Ndërsa sipas G analitikut 0.8%
Unë mendoj se më e sakta duhet të jetë e analitikut, jo se analitiku është 100% i saktë por atë kemi.
Plus që ka një arsye më shumë, logjika thotë se numri që do jepte google analitics duhet të ishte më i lartë jo më i vogël pasi shpesh herë aty janë edhe robotë të ndryshëm etj etj. Pra gjithë ai numër që jep fb jo vetëm që është gabim por ka mundësi të jetë më i vogël sesa nga ajo që thotë edhe vetë gugëll.
Bëra edhe unë një testim me 10€ reklamim në facebook. Rezultatet ishin më të mira në vij të përgjithshëm. Por duke parë fushatën tënde ka një të përafërt, për të mos thënë të përbashkët. Fushata jote ndonëse ka marrë 52+ mijë reach ke gati gjysmat Angazhimet me postimin dhe vetëm 667 klikime. Këtu duhet theksuar se fushata jote ishte reklamimi i një në video.
Kurse me fushatën time të reklamimit në Facebook kisha 26+ mijë reach, 2.738 Angazhimet me postimin dhe gati 2.7 mijë klikime. Pra i bije rreth 10% të personat që shikojnë reklamën të reagojnë. Kjo është interesante pasi edhe google të bie gati rreth 10 trafik të kërkimeve.
Fushat rekklamimi ne facebook.jpg
 
Në fillim të themi dallimet e reklamave
Reklama jote ishte një link, dhe vizitori nëse do të lexojë përmbajtjen e materjalit duhet ta klikojë me patjetër linkun.
Prandaj angazhimet (totali = komente + pëlqime + klikim) e tua, janë pak a shumë njëlloj me klikimet.
2738 me 2691

Ndërsa vizitori i reklamës video nuk kishte arsye të vizitonte faqen pasi materialin e pa.

----
Përqindja e klikimeve është çuditërisht mjaft e madhe 10% (duhet ta konfirmosh këtë edhe nga google analytics)
Nëse kjo është e saktë dhe me të vërtetë ke kapur 2600+ vizorë ky është një numër që të bën të marrësh parasysh
reklamimin dhe shitjen e produkteve nëpërmjet fb-së.

Pra fushata e parë me video është më e përshtatshme nëse do të bësh të njohur brandin që do të reklamosh,
dhe e dyta, me link, është më e duhur për të marrë trafik dhe mundësisht për të bërë shitje.
Sigurisht që ka shumë rëndësi edhe shteti ku bëhet reklamimi.
Në SHBA dhe Europë po testonim disa produkte dhe kostoja e një vizitori (një klikimi) nga fb ishte mbi 10$
dhe kur arritëm 80-100 klikimet e braktisëm pasi asnjë shitje nuk qe bërë plus që kostoja vajti goxha....
 
Sipas analitikut të Google nga facebook kanë ardhur rreth 2.250 vizitor. Dhe ashtu si ty edhe unë e përmenda ndryshimin e reklamës video dhe tekst. Por këtu dua të përmend gjithashtu se reklama ishte një link i freskët.
 
prsh kam marrë edhe un nje reward 10$ per ads nga facebooku por tek unë kerkon te bej nje reklam e kt 10$ te shtohen ne bugjetin total te reklames ..?
 
prsh kam marrë edhe un nje reward 10$ per ads nga facebooku por tek unë kerkon te bej nje reklam e kt 10$ te shtohen ne bugjetin total te reklames ..?
Varet se çfarë kushtesh të ka vendosur. Posto njëherë komplet mesazhin. Ndonjëherë ofron kupona reklamimi pa kushte. Ndonjëherë ofron kupona reklamimi por me kusht që të shpenzosh në fillim një shumë të caktuar.
 
prsh kam marrë edhe un nje reward 10$ per ads nga facebooku por tek unë kerkon te bej nje reklam e kt 10$ te shtohen ne bugjetin total te reklames ..?
Varet se çfarë kushtesh të ka vendosur. Posto njëherë komplet mesazhin. Ndonjëherë ofron kupona reklamimi pa kushte. Ndonjëherë ofron kupona reklamimi por me kusht që të shpenzosh në fillim një shumë të caktuar.
nuk më ka rastisur ndonjë kupon me kushte. Madje kisha një për 5$ javën e kaluar por nuk ja kisha ngenë...
 
A je i interesuar per te bere nje fushate tjeter te ngjashme, Shefo?

Nese po, atehere do te te propozoj une nje fushate, dhe te siguroj qe do kesh rezultate me te mira. (E veme nje bast te vogel, po deshe).
 
1. Në fakt në vetvete kjo reklamë ishte me të vërtetë e suksesshme, sepse vetëm me 10$ iu shfaq 52 mijë vetave dhe më shumë se gjysma e panë videon.

Reklama eshte e suksesshme nese i pergjigjet qellimit per te cilin behet. Ka raste dhe ka reklama qe kane impressions te uleta dhe konvertim te larte. Madje sa me e specifikuar te jete reklama, aq me shume gjase ka te ndodhe dicka e tille.

2. Nga ata që e panë 2.39% erdhën në vizituan faqen sipas facebook-ut që është përqindje e lartë.... Ndërsa sipas G analitikut 0.8%
Unë mendoj se më e sakta duhet të jetë e analitikut, jo se analitiku është 100% i saktë por atë kemi.

Ka nje diference midis general CTR dhe unique CTR. Qe do te thote, ka gjase qe postimi te jete klikuar 2 apo me shume here nga i njejti person.

Ai indicator qe ke ti, eshte general CTR.

Plus që ka një arsye më shumë, logjika thotë se numri që do jepte google analitics duhet të ishte më i lartë jo më i vogël pasi shpesh herë aty janë edhe robotë të ndryshëm etj etj. Pra gjithë ai numër që jep fb jo vetëm që është gabim por ka mundësi të jetë më i vogël sesa nga ajo që thotë edhe vetë gugëll.

Nuk ka bote ne fb, nuk i lejon. Ose me sakte, ka bote por perdorimi i tyre eshte shume i kufizuar. Thjesht mund te postosh automatikisht me to. Boti ne fb, nuk ben dot click.
 
Nuk ka bote ne fb, nuk i lejon. Ose me sakte, ka bote por perdorimi i tyre eshte shume i kufizuar. Thjesht mund te postosh automatikisht me to. Boti ne fb, nuk ben dot click
Për këtë nuk mund ta vëmë dorën në zjarr.
Ben vaki te kesh te drejte. Po nga eksperienca ime, nuk funksionon boti ne fb. Madje as direct affiliate link nuk ben dot ne fb. Po te dish ndonje bot qe funksionon, ndaje me popullin, tha.
Kuptohet që boti nuk është për përdorim publik, por për përdorimin e vetë facebukut. Ata kanë një algoritëm i cili nëse nuk dërgon në një faqe një minimum të caktuar, e bënë boti atë punë.
 
Për këtë nuk mund ta vëmë dorën në zjarr.

Kuptohet që boti nuk është për përdorim publik, por për përdorimin e vetë facebukut. Ata kanë një algoritëm i cili nëse nuk dërgon në një faqe një minimum të caktuar, e bënë boti atë punë.
Ka nje problem kjo teori. Njerezit dhe bizneset i paguajne leke fb-se. Dhe ne shume raste nuk behet fjale per shuma te vogla, po per miliona dollare... Linqeve mund tu vesh nje tracking link, qe nxjerr klikimet e verteta. Te qendronte kjo, do e kishin hedh ne gjyq fb-ne.
 
Ka nje problem kjo teori. Njerezit dhe bizneset i paguajne leke fb-se. Dhe ne shume raste nuk behet fjale per shuma te vogla, po per miliona dollare... Linqeve mund tu vesh nje tracking link, qe nxjerr klikimet e verteta. Te qendronte kjo, do e kishin hedh ne gjyq fb-ne.
Por nuk kapet, pse do thuash ti. Sepse edhe boti lë gjurmë sikur vizitori ka ardhur nga facebook. Kjo çështje është shumë e ndërlikuar..Që të bëhet ajo mund të arrihet në një mënyrë, por përsëri nuk është100% e saktë.
Ajo deri diku mund të arrihet duke krijuar një faqe me 1 mijë a 2 mijë pëlqime të cilat t'i kesh bërë vetë ose një staf. Pastaj të zgjidhësh që reklama t'iu shfaqet vetëm këtyre. Por edhe kjo nuk ka shumë siguri për disa arsye të tjera. E para është se facebook nuk e ka problem t'ja shfaq reklamën 1-2 mijë llogarive. Dhe e dyta është se aty futen edhe shikimet apo klikimet organike, gjë që e bënë përsëri të pamundur kontrollin e plotë.
 
A je i interesuar per te bere nje fushate tjeter te ngjashme, Shefo?
Jo sepse nuk jam duke tregtuar diçka për momentin.
Ekzistojnë dy mënyra që fuksionojnë (në vija të trasha) për sukses, ke një produkt që iu zgjidh hallet njerëzve dhe gradualisht rritesh nga kjo.
Ose siç e ka thënë një i mençur (@Dr. Luka ) bën emër dhe pastaj shet ç'të duash. Një rast për këtë janë ata çunat e JOQ të cilët bënë biznes të madh vetëm me trafik nga fb-ja. Por mesa duket shkelën në disa kallo dhe AKEPI në fillim iu bllokoi faqen .al dhe më pas me sygjerim nga lart dhe vendosmëri nga fb-ja iu mbyllin faqen me mbi 2 milionë ndjekës. Që i bën këta të jenë më të persekutuarit, si nga platforma e huaj (fb-ja) por edhe nga domejni i tyre .al
Reklama eshte e suksesshme nese i pergjigjet qellimit per te cilin behet. Ka raste dhe ka reklama qe kane impressions te uleta dhe konvertim te larte. Madje sa me e specifikuar te jete reklama, aq me shume gjase ka te ndodhe dicka e tille.

Ky ishte vetëm një test për të parë në sa veta do paraqitej kjo, dhe sa veta do e klikonin. Kaq. Pra ishte për të testuar ujrat dhe për të patur një ide konkrete sesa është CPM dhe CPC për tregun shqiptar...
 
Jo sepse nuk jam duke tregtuar diçka për momentin

Jo, se kisha fjalen per tregti. Nuk do kishte kuptim krahasimi. E kisha fjalen per nje fushate reklame, e ngjashme me kete dhe me te njejtin qellim: te rregjistrosh anetare te rinj ne forum.
 
Jo, se kisha fjalen per tregti. Nuk do kishte kuptim krahasimi. E kisha fjalen per nje fushate reklame, e ngjashme me kete dhe me te njejtin qellim: te rregjistrosh anetare te rinj ne forum
Megjithatë nuk mund të bëhet një krahasim pasi videoja nuk ka patur asnjë lidhje me forumin. Surprizë do ishte po të kishte regjistrime, se fundja sa për kundër-argument atë video mund ta kenë parë maqedonas dhe malazezë.
Por ke të drejtë kur thua, se një reklamë më e shënjestruar me qëllim regjistrimin në forum mund të ketë shikueshmëri më të vogël por konvertime më të mëdha.
 
Megjithatë nuk mund të bëhet një krahasim pasi videoja nuk ka patur asnjë lidhje me forumin. Surprizë do ishte po të kishte regjistrime, se fundja sa për kundër-argument atë video mund ta kenë parë maqedonas dhe malazezë.
Por ke të drejtë kur thua, se një reklamë më e shënjestruar me qëllim regjistrimin në forum mund të ketë shikueshmëri më të vogël por konvertime më të mëdha.
Do qe ta provojme Shefo? Kete me thuaj.

Mua ma ka qejfi goxha ta testoja idene qe kam.
 
Back
Top