Grimca historie

Exp

Kalorës
Më 29 nëntor 1923 në Gjermani inflacioni vajti aq lartë saqë një bukë shitej 1 miliardë marka.
miliardë.jpg
 
Atë që na e thoshin më të moshuarit më përpara, e cila prej dekadash thuhej nën zë se
Gjermania NUK erdhi si pushtuese në Shqipëri, por ishte kalimtare, është e vërtetë.
gjemania.jpg

Gjermania u fut në luftë për të luftuar komunizmin, dhe përhapjen e tij globale, dhe jo siç na ka mësuar historia jonë komuniste se ajo donte të sundonte botë. Komitern (komunizmi internacional) atë kishte dhe akoma edhe sot atë ka si qëllim, Gjermania nuk kishte aspak qëllim të tillë, përkundrazi, gjermanët janë i populli më punëtor dhe më korrekt në botë. Pothuajse shumica çfarë është thënë për ta si në Shqipëri edhe në botë për luftën e dytë botërore është pjesë e propagandës, komuniste dhe hollivudjane (që ndonjëherë është e njëjta gjë)
Për të mos thënë se numri i trupave të tyre ishte mbi 50% më pak se ato italiane. Në kohën e Gjermanisë Shqipëria ishte e bashkuar me Kosovën dhe Maqedoninë Shqiptare, dhe rajonet nga Mali i Zi. Për të mos thënë se po të kishin fituar luftën ata ne do të ishim si gjithë bota dhe nuk do ishim pushtuar nga komunistët.
 
vajzat-e-perandorit.jpg
Këto çupa të bukura janë dukesha dhe motra.Vajzat e Perandorit të fundit të Rusisë të cilat bashkë me të gjithë pjestarët e tjerë të familjes u masakruan nga bolshevikët...
go.jpg
 
Rregullimi fundit:
Nuk ka ndonje histori mbi to?
Këta nuk ishin të vetmit që u ekzekutuan, kjo ishte familja e fundit me gjak mbretëror.
përpara vdekjes së carit të fundit, vdes në moshë të re i ati i tij, që mendohet se mund të ishte i helmuar,
dhe gjyshi i tij më përpara u ekzekutua po nga këta terroristë. Tipikë komunistë me atentate, komplote dhe asgjesime.





Një problem tjetër me këto ngjarje është dhe fakti se shumica e liderve komunistë ishte me orgjinë çifute si psh Lenini, Trocki
madje Marksi, babai i komunizmit qe i tillë dhe kjo gjë e nuk bën revolucionin bolshevik rus, përkundrazi ishte antirus, se krerët e tij
nuk qënë rusë, Rusia ishte e pushtuar nga komunistët dhe krimet e tyre shkojnë mbi 70 milionë të vrarë. Madje edhe vetë Vladimir Pultin
në një diskutim në një muze çifut në Moskë thotë se 80%-85% e qeverisë në bashkimin sovjetik ishin çifutë.




Dhe më e 'bukura' ishte se Cari nuk ishte më në pushtet por ata donin që ata të asgjesoheshin, që të mos kishte më mundësi rikthimi
në pushtet. Të njëjtën llogjikë e ndoqën edhe këta trimat tanë komunistë këtu, që pasi i ekzekutonin njerëzit e pafajshëm
i varrrosnin, i zhvarrosnin dhe rivarrosnin, disa herë, që të humbisnin gjurmët, dhe që brezat e tjerë mos t'i gjenin kurrë, dhe kjo teknikë është vërtetë çnjerrëzore pasi njerëzit dhe brezat nuk gjejnë kurrë paqe dhe qetësi. Kjo është edhe një arsye pse të përndjekurit në Shqipëri janë inkezistentë në politikën shqiptare.




Imagjinoni sikur i keni përpara këta njerëz.
familja-romanov.jpg

Tani imagjoni të nxirrni armët dhe t'i vrisni. E bëni dot?
 
Rregullimi fundit:
Ky është fjalimi i Aleksandrit të madh sipas Arianit, një nga komandantët dhe historianët e tij.
 
Historia thotë se luftën e dytë botërore e fituan të mirët. Se kush qenë këta të mirë nuk u muar vesh.
Britania dhe Franca gjasme u futën në luftë sepse iu hap barku ngaqë Gjermania pushtoi Poloninë...
Rezultati i luftës:
Përveç SHBA-së, Kanadasë, Australisë dhe Evropës Perëndimore,
pothuajse gjithë pjesa tjetër e botës, Amerika Qendrore dhe Jugore, Afrika, Kina, Shqipëria Azia, , Rusia, Evropa Lindore PËRFSHIRË edhe Poloninë u pushtuan nga komunistët.
Pra humbi nacionalizmi dhe fitoi komunizmi globalist i cili është më i fortë se kurrë. Ne ku ta gjenim që gjermanët të rrinin disa vjet në Shqipëri.

Pavarësisht se pushtuesit ishin vendas dhe çliruhesit ishin të huaj. Komunistët shqiptarë pushtuan Shqipërinë dhe gjermanët erdhën të na mbronin dhe të mbroheshin nga komunistët vendas dhe të huaj. Këtë ka për të thënë historia nëse ndonjëherë do thotë të vërtetën sepse gjithnjë fitimtarët shkruajnë çu do qejfi.
 
Rregullimi fundit:
gjermanët erdhën të na mbronin dhe të mbroheshin nga komunistët vendas dhe të hua
Nuk jam dakord me këtë edhe nga ana logjike.
E para gjermanët nuk ishin çlirimtarë por pushtues, megjithëse këtu dua te shtoj se në shqipëri u ra rruga dhe nuk erdhën për ta pushtuar (madje këtë e vërtetojnë edhe fakte me dokumenta) por shqiptarët e "ngacmuan gjerpërin".
Partia komuniste shqipatre u krijua më 1941, kurse gjermani e kishte filluar pushtimin që nga 1939. Madje po të mos kishin ardhur gjermanët në shqipëri ka mundësi që në shqipëri nuk do kishte asnjë parti akoma.
Nuk e di se në cilat burime informacioni bazohesh, por atë që të them me siguri është që burimet e tua janë konspirative.
P.S. Ne nuk po gjejmë dot të vërtetën për kohën që ka akoma persona gjallë, ka dhjetra për mos thënë qindra video plus mijra dokumente me vendime dhe vula. Çfarë të themi për kohët që nuk ka mbetur asgjë????!!!! :crying::drunk::movember:
 
Nuk jam dakord me këtë edhe nga ana logjike.
E para gjermanët nuk ishin çlirimtarë por pushtues, megjithëse këtu dua te shtoj se në shqipëri u ra rruga dhe nuk erdhën për ta pushtuar (madje këtë e vërtetojnë edhe fakte me dokumenta) por shqiptarët e "ngacmuan gjerpërin".
Partia komuniste shqipatre u krijua më 1941, kurse gjermani e kishte filluar pushtimin që nga 1939. Madje po të mos kishin ardhur gjermanët në shqipëri ka mundësi që në shqipëri nuk do kishte asnjë parti akoma.
Nuk e di se në cilat burime informacioni bazohesh, por atë që të them me siguri është që burimet e tua janë konspirative.
P.S. Ne nuk po gjejmë dot të vërtetën për kohën që ka akoma persona gjallë, ka dhjetra për mos thënë qindra video plus mijra dokumente me vendime dhe vula. Çfarë të themi për kohët që nuk ka mbetur asgjë????!!!! :crying::drunk::movember:

Një korrigjim, në 39-tën ishte Italia që na pushtoi jo Gjermania. Detyra e Italisë ishte të kontrollonte territorin dhe të luftonte komunistët. Italia dhe Greqia hyjnë në luftë më pas dhe vërtetë Greqia fitoi por nuk thuhet se kjo u bë me ndihmën e anglezëve (por kjo nuk ka rëndësi).
Dhe pas kapitullimit të Italisë, gjermanët u detyruan të dërgonin trupa për të mos e lënë vendin dhe rrugën hapur e dërgoi minimumin e trupave, normalisht pushtoi dhe Greqinë meqë kaloi këtej :cwl:

Por llogjika ime është kjo, unë nisem nga përfundimi dhe përfundimi qe tragjik kur Shqipëria u pushtua nga komunistët.
Pra nëse më pyet
kë do mo burrë i dheut "miqtë dhe vëllezërit" tanë komunistë
apo armiqtë tanë gjermanë,
përgjigjia ime do të jetë gjithnjë e njëjtë,
me këta "vëllezër" shqiptarë, do të zgjidhja gjithnjë "armiqtë" gjermanë

Ti thua që kam burime konspirative, nuk kam fare burime është analiza e thjeshtë që bëj unë. Thjesht nuk marr për bazë sesi është thënë dhe shkruar historia nga komunistët dhe aleatët e tyre. Por ke shumë të drejtë kur thua se shqiptarët ngacmuan gjarpërin.
Për të gjitha masakrat që janë bërë në Shqipëri nga gjermanët, e kanë fajin komunistët. Ishte ligj, asnjëherë nuk duhet ngacmuar autokolona gjermane sepse do ketë raprezalje, nuk do shkonte autokolona të majë të malit të kapte 3 terroristë komunistë, por vinte në fshatin më të afërm nxirrte 10 burra dhe pushkatim, ose digjte shtëpi, që të ndaleshin sulmet partizane të këtij lloji. Ndërsa komunistët shpresonin që me këto vrasje të rekutonin sa më shumë të rinj në radhët e tyre, sepse nuk iu bëhej vonë për ata shqiptarë që vriteshen. Plus që në Shqipëri nuk është se u bë ndonjë luftë me gjermanin por kishim luftë cilive ku të gjithë kundërshtuesit e komunizmit u vranë dhe u masakruan. Gjë që vazhdoi për 50 vjet...
Dhe kur shikoj sesi erdhën kumunistët në pushtet, e them me bindje të plotë se ku ta kishim atë fat të ishin gjermanët në pushtet dhe jo komunistët.
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top