Një arbëresh përballë një shqiptari

Exp

Kalorës
Martin Di Maggio është një arbëresh i cili në këtë video na tregon për arbërishten gjuhën e të parëve tanë e cila nuk është ndikuar aspak nga turqishtja


Fjalët e reja në fillim :inlove:
të reja për ne sepse i kemi zëvendësuar me fjalë turke, se në fakt janë shekullore, mbase mijëvjeçare...

tata = atë, baba
nona = gjyshe
noni = gjysh
motrëmëmë = teze
mortata = hallë (mor(motër) e tatës)
tatmadhi = babai i babit (babai i madh)
llua - lluezër = vëlla, vëllezër
lal = vëlla i madh, kushëri i madh
lalbukër = burri i hallës (lali që sjell bukë)
shurbëtirë = punë
ghranet = paratë
animar(γ) = kafshë
fund = bythë
të haristis = të faleminderit

Ngatërresat:swearing:
punoj = lëroj
shurbenj = punoj
ushqim = tagji
shoq = bashkëshort
shoqja = bashkëshorte
kopile = vajzë
mik = shok

Të njëjtat:relieved:
kushiri = kushëri
mbrazët = bosh, zbrazët
të ngrënit = ushqim
kriet = kryet, koka
llargu = larg
embri = emër
zembra = zemra
shpi = shtëpi
mëma = mama
nuse = nuse

Më interesantja e kësaj ishte se arbërishtja paska patur një tingull g të butë siç është gama (γ) në greqisht por që tani ata e shkruajnë me ll ndërsa tingulli ll nuk ekzistoka.
 
Pjesa e dytë, e krahasimit të dialekteve. nuk është ndonjë gjë e madhe por megjithatë më mirë se kjo nuk ka bërë kush!
Edhe një herë vlen të theksohet edhe një herë se te arbërishtja ka patur një tingull i cili paska humbur apo zëvendësuar.
Ky tingull gjendjet vetëm tek gjuha greke, gjë që e bën më të lidhur shqipen me greqishten.:clapping:
është g-ja e butë apo gama greke γ (g sikur bëjmë gargarë :cwl: ) Nuk e di nëse ky linguisti arbëresh ka djeni për këtë gjë.
psh fjala dielli shqiptohet dieγi

 
Pjesa e dytë, e krahasimit të dialekteve. nuk është ndonjë gjë e madhe por megjithatë më mirë se kjo nuk ka bërë kush!
Edhe një herë vlen të theksohet edhe një herë se te arbërishtja ka patur një tingull i cili paska humbur apo zëvendësuar.
Ky tingull gjendjet vetëm tek gjuha greke, gjë që e bën më të lidhur shqipen me greqishten.:clapping:
është g-ja e butë apo gama greke γ (g sikur bëjmë gargarë :cwl: ) Nuk e di nëse ky linguisti arbëresh ka djeni për këtë gjë.
psh fjala dielli shqiptohet dieγi
Djegi dmth të djeg sepse djelli djeg
Gjetëm etimologjinë e fjalës dielli 🌞:like:
ja dëgjojeni këtu
 

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top