Grimca historie

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Si ndizeshin llambat e rrugëve përpara elektricitetit
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Zoe
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Kjo fotografi është fotografia më historike në shekullin XXI dhe ka për të patur një impakt të madh në botë
trump.jpg
 
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Zoe
Si dukeshin perandorët romakë
GVgrRG4WEAArPlg.jpg
 
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Një korrigjim, në 39-tën ishte Italia që na pushtoi jo Gjermania. Detyra e Italisë ishte të kontrollonte territorin dhe të luftonte komunistët. Italia dhe Greqia hyjnë në luftë më pas dhe vërtetë Greqia fitoi por nuk thuhet se kjo u bë me ndihmën e anglezëve (por kjo nuk ka rëndësi).
Dhe pas kapitullimit të Italisë, gjermanët u detyruan të dërgonin trupa për të mos e lënë vendin dhe rrugën hapur e dërgoi minimumin e trupave, normalisht pushtoi dhe Greqinë meqë kaloi këtej :cwl:

Por llogjika ime është kjo, unë nisem nga përfundimi dhe përfundimi qe tragjik kur Shqipëria u pushtua nga komunistët.
Pra nëse më pyet
kë do mo burrë i dheut "miqtë dhe vëllezërit" tanë komunistë
apo armiqtë tanë gjermanë,
përgjigjia ime do të jetë gjithnjë e njëjtë,
me këta "vëllezër" shqiptarë, do të zgjidhja gjithnjë "armiqtë" gjermanë

Ti thua që kam burime konspirative, nuk kam fare burime është analiza e thjeshtë që bëj unë. Thjesht nuk marr për bazë sesi është thënë dhe shkruar historia nga komunistët dhe aleatët e tyre. Por ke shumë të drejtë kur thua se shqiptarët ngacmuan gjarpërin.
Për të gjitha masakrat që janë bërë në Shqipëri nga gjermanët, e kanë fajin komunistët. Ishte ligj, asnjëherë nuk duhet ngacmuar autokolona gjermane sepse do ketë raprezalje, nuk do shkonte autokolona të majë të malit të kapte 3 terroristë komunistë, por vinte në fshatin më të afërm nxirrte 10 burra dhe pushkatim, ose digjte shtëpi, që të ndaleshin sulmet partizane të këtij lloji. Ndërsa komunistët shpresonin që me këto vrasje të rekutonin sa më shumë të rinj në radhët e tyre, sepse nuk iu bëhej vonë për ata shqiptarë që vriteshen. Plus që në Shqipëri nuk është se u bë ndonjë luftë me gjermanin por kishim luftë cilive ku të gjithë kundërshtuesit e komunizmit u vranë dhe u masakruan. Gjë që vazhdoi për 50 vjet...
Dhe kur shikoj sesi erdhën kumunistët në pushtet, e them me bindje të plotë se ku ta kishim atë fat të ishin gjermanët në pushtet dhe jo komunistët.
Një pjesë interesante nga filmi Furtuna. Mendoj se po të ishte lidhur aleancë me Anglinë Shqipëria do kishte krejt tjetër histori.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Zoe
Back
Top