na ishin njëherë FORUMET SHQIPTARE

Status
Nuk është e hapur për përgjigje të mëtejshme.

Shefi

Ushtar i lartë
Anëtarë stafi
Interneti shqiptar në krahasim me atë botëror është me të vërtetë një pikë në oqean. Pak a shumë çdo dhjetëvjeçar
sjell ndryshime rrënjësore në fushën e informatikës dhe internetit. Deri në vitin 2000 interneti shqiptar ishte pothuajse
inekzistent. Ndërsa për Evropën dhe Amerikën kishin mbaruar të paktën dy epoka.
Vitet e para të internetit shqiptar faqet që lulëzuan ishin forumet dhe çatet, dhe kishte një mani me to akoma më
shumë se rrjetet sociale tani, paçka se kishte vështirësi teknike si mospasja e internetit apo kompjuterit.
Gjatë një xhiro që ju bëra sot faqeve, nxora ato më kryesoret për të nxjerrë një statistikë.
Kuptohet shumë faqe kanë skaduar dhe nuk janë më mes nesh, dhe shumë nuk e kanë më shkëlqimin
e dikurshëm dhe janë harruar në një qoshe andej të internetit.

Që të mos e zgjatim po fillojmë me listën
forume-shqiptare.jpg


Pati dhe një vonesë në tregun shqiptar pasi në bumi i rrjeteve sociale erdhi me shumë vonesë
nga 8 deri në 10 vjet. Dhe kjo bëri që ende forumet e vjetra të rezistonin. Duke llogaritur me përafërsi si vit fillimi
të mirëfilltë vitin 2002 deri më tani mund të themi se në botën e forumeve shqiptare janë hapur
rreth 300.000 tema, me rreth 7.000.000 përgjigje, dhe rreth 170.000 anëtarë të regjistruar
Janë postuar 18.750 tema në vit apo 51 në ditë.
Mesatarisht çdo temë ka 25 përgjigje. Në vit janë bërë 438.000 përgjigje apo 1.200 në ditë
Për çdo anëtar janë 1.75 tema të krijuara

Dihet që kryesimin absolut e mban forumishqiptar, duke patur 27% të totalit të temave, 28% të totalit të postimeve
dhe 39% të totalit të anëtarëve

Mund të themi se 85% i trafikut ndahej midis
forumit shqiptar 29%, forumit shqiperia 15%, forumi virtual 13%, forumi al 15%, forumi nastradini 12%
dhe 15% tjetër e kapnin gjithë forumet e tjera
 
@WxP të lutem mos u nxeh. Këtu nuk jemi për të ndarë as tokat dhe as internetin. Çdo kush është i lirë të jap mendimin e tij por pa ofenduar të tjerët. Një ndër rregullat kryesore të këtij forumi është ndalimi rreptësisht i sharjeve apo ofendimi i anëtarëve. Këtë gjë nuk ja tolerojmë askujt. Dhe nuk dua ta nisë as me moderimin e postimeve dhe aq më pak në tërheqje vërejtje.
Të lutem le të flasim me kultur.
 
Kulmi i FV 2010-2012 bashkimi i irc midis albnetworkut sepse me pare nuk ekzistonte fare, jo perpara fajtori.com e albasoul dhe albforumi qe kane qene unik ne llojin e tyre, imitimet si ju bashke me forum-al qe u hap vetem e vetem ne dem te forumitshqiptar, jeni per tu ardhur keq dhe formati qe kerkoni te kopjoni prap eshte NETEDY sepse 2/3 e internetit sot perdor plagjiature, do ndryshoni ju..

Ti je ndonje webmaster ? Apo shkruan kuturu. Ti nuk e ke iden me te vogel per foruminshqiptar, dhe kur te shkruash shkruaj me prova, po nuk ishe ne brendesi eshte e kot te debatoj me ty. Dhe persa i perket formatit te netedy pyte te zotin e forumit, kush ishte ideatori per ta hapur si forum, dhe kush kembnguli qe te instalohej xenforo 2. Netedy ishte faqe chati per ata qe nuk e dine, ne pronesi te Ronit (mik i imi) dhe webmaster i vjeter, dikur ka patur nje forum goxha cilsor si webalbania. Dhe dicka mos perdorni me scripte nulled se do keni probleme ne te ardhmen. 160 $ ben nje license, nqs skeni mundesi ju ndihmoje une.
 
@WxP të lutem mos u nxeh. Këtu nuk jemi për të ndarë as tokat dhe as internetin. Çdo kush është i lirë të jap mendimin e tij por pa ofenduar të tjerët. Një ndër rregullat kryesore të këtij forumi është ndalimi rreptësisht i sharjeve apo ofendimi i anëtarëve. Këtë gjë nuk ja tolerojmë askujt. Dhe nuk dua ta nisë as me moderimin e postimeve dhe aq më pak në tërheqje vërejtje.
Të lutem le të flasim me kultur.
Nuk nxefem doktorr jo, as nuk u ofendu njeri ;) sic duket, po pa me thuaj si do e maresh ket postimin me lart si kercenim apo dhurim.
 
Nuk nxefem doktorr jo, as nuk u ofendu njeri ;) sic duket, po pa me thuaj si do e maresh ket postimin me lart si kercenim apo dhurim.
Ai te beri vërejtje, ne forume te tjera do kishe dalur nga dritarja e jo nga dera.
 
Nxirre koken ti skuthi se vjen si smunie e but, po me mu ste ka funksionu
Për këtë e kisha fjalën. E di kuptimin e saj por di edhe që kjo fjalë ka ngjyrim negativ. Nuk dua as të dalim nga tema dhe as të ofendojmë njëri-tjetërin. Pastaj edhe njëherë po e theksoj se anëtarët nuk vidhen. Çdo person është i lirë që të regjistrohet ku të dojë dhe të jetë aktivë ku të dojë.
 
  • Haha
Reagimet: WxP
Nuk e di pse duhet te ve links te jashtem, ku vendi reklamave dhe njoftimeve ekziston.
Arsyet t'i kam shpjeguar tek fv.al/t/rregullorja-e-forumit.64548/page-2 por me sa pashë i paske fshirë komplet replikat e mija. Kjo tregon akoma edhe më shumë nivelin e dobët që keni si staf. Dhe mua sinqerisht më vjen keq.
 
@Alb per kureshtje pse u tradhetove nga maqedonasi lol
Ne rradhe te pare ai eshte miku im, dhe evitoje fjalen maqedonsi sepse eshte teper ofenduse. E dyta eshte se une mund te ofroje ndihme , dhe jo te perfitoje nga ndihma e dhene. Nuk jam pro asnjehere per te tilla bashkpunimesh duke bashkuar forume. MrCool nqs do ishte forum me vete do kishte me shume sukses, gjithsesi cdo njeri e di vete dhe sme takon mua te merem me ate pune.
 
Arsyet t'i kam shpjeguar tek fv.al/t/rregullorja-e-forumit.64548/page-2 por me sa pashë i paske fshirë komplet replikat e mija. Kjo tregon akoma edhe më shumë nivelin e dobët që keni si staf. Dhe mua sinqerisht më vjen keq.

Po ta shikosh, Rregullorja eshte korigjuar, Postimet fshihen nese jan mar masa per arsye estetike mbas nje periudhe kohe dhe kur problemi nuk ekziston me. Ne fv, mund te besh rreklama Ne forumin e Njoftime e Rreklama, psh ti ja ke ber rreklamen faqes tende..., por qe te vendosesh link ne fjalet e tekstit neper tema apo postime eshte e pa lejueshme!
 
Për këtë e kisha fjalën. E di kuptimin e saj por di edhe që kjo fjalë ka ngjyrim negativ. Nuk dua as të dalim nga tema dhe as të ofendojmë njëri-tjetërin. Pastaj edhe njëherë po e theksoj se anëtarët nuk vidhen. Çdo person është i lirë që të regjistrohet ku të dojë dhe të jetë aktivë ku të dojë.
Po pra e kam shum te qarte, Te thashe edhe me siper per sa kohe nuk u ofendua njeri, rrij i qete, se njfemi dhe e dim cfare perfaqesojme lol
 
Po ta shikosh, Rregullorja eshte korigjuar, Postimet fshihen nese jan mar masa per arsye estetike mbas nje periudhe kohe dhe kur problemi nuk ekziston me. Ne fv, mund te besh rreklama Ne forumin e Njoftime e Rreklama, psh ti ja ke ber rreklamen faqes tende..., por qe te vendosesh link ne fjalet e tekstit neper tema apo postime eshte e pa lejueshme!
E logjikshme të duket ty kjo? Je shumë gabim. Nuk fshihen postimet e asnjë anëtari, sidomos kur jep sugjerime ose këshilla. Mesa kuptova @Poshnjari kur paska bërë postimin paska qenë brenda rregullores. Ju ia paskeni korrigjuar postimin gjasme ishte jashtë rregullores? Kur ai iu paska referuar rregulloren, ju keni korrigjuar rregulloren dhe i paskeni fshirë postimet? Normale është kjo? Nuk bënit dot një postim tjetër dhe të tregonit që rregullorja është përditsuar?
 
E logjikshme të duket ty kjo? Je shumë gabim. Nuk fshihen postimet e asnjë anëtari, sidomos kur jep sugjerime ose këshilla. Mesa kuptova @Poshnjari kur paska bërë postimin paska qenë brenda rregullores. Ju ia paskeni korrigjuar postimin gjasme ishte jashtë rregullores? Kur ai iu paska referuar rregulloren, ju keni korrigjuar rregulloren dhe i paskeni fshirë postimet? Normale është kjo? Nuk bënit dot një postim tjetër dhe të tregonit që rregullorja është përditsuar?


Nuk je ne dieni te ceshtjes, Poshnjari, nuk po e kuptonte ose bente sikur se kuptonte, rregullorja nuk ndryshoj thjesht u qartesua, postimet nuk fshihen por kalojne ne Arkive.
 
Nuk je ne dieni te ceshtjes, Poshnjari, nuk po e kuptonte ose bente sikur se kuptonte, rregullorja nuk ndryshoj thjesht u qartesua, postimet nuk fshihen por kalojne ne Arkive.
Keta ndoshta mund t'i genjesh, per te mos thene t'i mashtrosh, por jo mua. Mire e ka @Dr_Luka pse i fshive postimet? Tashme mund te thuash cfare te duash, por mua nuk me ben dot as qorre dhe as budalla. Po te sjell rregulloren tuaj para se te editonit postimet e mija dhe para se te fshinit repliakt e mija dhe te shikojme se cfrae paskam keq kuptuar une.
rregullorja-e-forumit-fv.jpg

Dhe derisa e paskeni bere leximin e rregullores vetem per anetaret, gje qe edhe kjo nuk eshte etike, i lutem stafit te moderohet postimi im dhe linku te hiqet si live link.
 
Meqense e ke me 4 dhjetor screenshoot shife sot me editimin dhe botkuptimin qe ndjek. Kshu jan rregullat ne ate nenforum. Tung
 
Meqense e ke me 4 dhjetor screenshoot shife sot me editimin dhe botkuptimin qe ndjek. Kshu jan rregullat ne ate nenforum. Tung
Nuk te akuzoj njeri per rregullat pasi ti i vendos se cfare lejon apo jo ne shtepine tende, por mos na beje injorant dhe qe nuk i kuptojme gjerat. Une nuk isha kunder rregullores, u bazova ne rregulloren tuaj dhe jo ne rregulloren time. Kjo sjellje e verteton akoma edhe me shume ate qe ka referuafr @Alb me siper.
 
  • Pëlqej
Reagimet: Alb
Për këtë e kisha fjalën. E di kuptimin e saj por di edhe që kjo fjalë ka ngjyrim negativ. Nuk dua as të dalim nga tema dhe as të ofendojmë njëri-tjetërin. Pastaj edhe njëherë po e theksoj se anëtarët nuk vidhen. Çdo person është i lirë që të regjistrohet ku të dojë dhe të jetë aktivë ku të dojë.


per mua nuk kane aspak rendesi ata anetare qe jane vetem e kryekeput per tema chit chat te tipit ca bere sot, ca ke vesh sot, ca po degjon etj etj budalleqe si kto qe ndoshta e bejne komunitet te duket aktiv, por nuk i shtojne asnje vlere forumit lol

.. me pak fjale
 
Nuk te akuzoj njeri per rregullat pasi ti i vendos se cfare lejon apo jo ne shtepine tende, por mos na beje injorant dhe qe nuk i kuptojme gjerat. Une nuk isha kunder rregullores, u bazova ne rregulloren tuaj dhe jo ne rregulloren time. Kjo sjellje e verteton akoma edhe me shume ate qe ka referuafr @Alb me siper.
Skam ardh me vertetu sjelljen as me intereson cfare mund mendoni per karakterin tim, kto qe thash jan tverteta, Nese nuk ishte shpjegu mire ajo qe kerkove, u shpjegu dhe u sistemu, tani ky o rregulli, postimet u moderun sipas rregullores ckerkon tani te qesesh ?
Thjesht nuk me intereson dhe mu nje antar si puna jote... tvish vetem per tema me rreklama sic po be edhe ktu me lajmet e cpyright te vjedhur. prandaj dhe ju percollem.
 
Skam ardh me vertetu sjelljen as me intereson cfare mund mendoni per karakterin tim, kto qe thash jan tverteta, Nese nuk ishte shpjegu mire ajo qe kerkove, u shpjegu dhe u sistemu, tani ky o rregulli, postimet u moderun sipas rregullores ckerkon tani te qesesh ?
Thjesht nuk me intereson dhe mu nje antar si puna jote... tvish vetem per tema me rreklama sic po be edhe ktu me lajmet e cpyright te vjedhur. prandaj dhe ju percollem.
Më vjen keq për mentalitetin tënd. Megjithëse ke një forum prej shumë vjetësh dhe shumë të madh, më duket se nuk e paske iden e forumeve. Para se të citosh për copyright, kërko njëherë se çfarë përfshin copyright. Më gjej një artikull këtu të botuar nga stafi që nuk ka burimin me live link të autorit (nese ai ka një uebfaqe).
 
  • Uaaauuuu
Reagimet: WxP
Status
Nuk është e hapur për përgjigje të mëtejshme.

Kjo temë po shikohet nga (Gjithësej: 1, Anëtarë: 0, Vizitorë: 1)

Back
Top